reklamı kapat

“Ethereum Ve Çetesi”nin Piyasadaki Payı Ne?

Ethereum Blockchain'i, Ether'in yanı sıra ERC20 protokolüyle geliştirilmiş token'ların bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir ağ.
19:00
25 Ağustos 2018

Ethereum Blockchain’i tabanlı token’ların sayısı 500’e yaklaştı. Bu token’ların toplam piyasa değeri 11 milyar dolar civarında. Yani  Ethereum’un 28 milyar dolarlık değerinin %40’ı.

Santiment verilerine göre 420 civarı token 1 milyon doların üzerinde piyasa değerine sahip. Bu token’ların 189’unun piyasa değeri 10 milyon doların üzerinde. 50 milyon bandında yalnızca 51 token bulunuyor ve 100 milyona çıktığımızda bu sayı 25’e düşüyor. 1 milyar dolar piyasa değerinin üzerinde herhangi bir ERC20 token’ı bulunmasa da Binance coin 950 milyon dolarla bu rakama yaklaşıyor. Binance coin’i 500 milyon dolarlık OmiseGO ve 380 milyon dolarlık 0x izliyor.

Geçmiş istatistiklere baktığımızda şimdiki 11 milyar dolarlık değerin Mayıs 2017’de 1 milyar, Temmuz 2017’de ise 3 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Tarihin en büyük boğa sezonunun yaşandığı Ocak 2018’de bu değer 70 milyar dolarla büyük bir patlama yaşadı. İlginç bir şekilde ETH ve ETH-tabanlı token’lar zirveyi gördüğümüz ocak ayından beri aynı oranda düştü: %80.

Elbette bazı token’lar %95’e varan düşüşler gösterdi ve bazıları daha az düştü. Ancak token’ların büyük çoğunluğu ETH’e karşı işlem gördüğü için token’ların genellikle ETH fiyatını takip ettiği söylenebilir. Öte yandan günlük işlem hacmi bakımından ETH, token grubunu ikiye katlıyor.

Büyük resme bakarsak ETH ve ETH tabanlı token’ların toplam 39 milyar dolar piyasa değerine sahip olduğunu görürüz. Bu değer 116 milyar dolarlık BTC’nin yaklaşık %35’ine tekabül ediyor. ETH yalnız başına BTC’nin %24’ü değerindeyken ETH işlem hacmi BTC işlem hacminin %36’sına denk geliyor. Geçen yıl Ethereum’un Bitcoin’in koltuğunu salladığı gerçeği ise bu manzaraya kıyasla ilginç bir anekdot olarak kayıtlara geçiyor.

Kaynak: trustnodes.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun