X


Çin’in Yeni Kripto Para Yasağı Ne, Dev Şirket Yasakladı!

Çin kripto para karşıtı eylemlerine devam ediyor. Ülkedeki büyük mobil ödeme platformlarındaki hesaplardan Bitcoin işlemi yapılanlar kapatılacak.
11:00
25 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çinli düzenleyicilerin kripto paralara karşı takındıkları düşmanca tavır herkesin malumu. Son gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda bu tavrın değişmeden devam ettiği söylenebilir. Ülkede faaliyet veren mobil ödeme hizmet platformu Alipay’in Bitcoin işlemi yapan hesapları kapattığı ifade ediliyor.

Yerel haber kaynağı Beijing News tarafından 24 Ağustos Cuma günü yayımlanan bir habere göre Alipay, platformdan faydalanarak borsa dışı (OTC) Bitcoin işlemi yapan kullanıcıların hesaplarını durduracak. Ödeme platformu Alipay Çin merkezli dev ticaret platformu Alibaba tarafından işletiliyor. Dünyanın dört bir tarafına erişimi bulunan Alibaba’nın tarihteki en etkili ve değerli şirketler arasında olduğu belirtiliyor.

Dev şirketin ödeme platformu Alipay OTC işlemlerine bir daha ev sahipliği yapmamak için denetimlerini sıkı bir şekilde sürdürecek. Şüpheli hesapları yakından inceleyeceğini ifade eden platform bu iş için yeni bir sistem meydana getiriyor.

Alipay platformu ilk bakışta kripto para işlemleri için elverişli bir yöntem olarak görünmüyor. Ancak Çinli yetkililer ülkedeki tüm kripto para borsalarını yasaklayınca vatandaşlar bu konuda sıra dışı yöntemler geliştirdi. Alipay’in bu işlemler için kullanılması da kripto severlerin yaratıcılığının bir sonucu olarak yorumlanabilir.

Alipay platformunu çalıştıran şirket Ant Financial “sanal para işlemlerini” kullanıcıları için büyük bir risk olarak gördüklerini belirtti. Bu nedenle kripto para borsa hizmeti vermediklerini ifade eden firma sanal paralarla ilgili işlem gerçekleştiren hesapların “kararlılıkla” kapatılacağını duyurdu.

Bunların yanısıra Ant Financial kullanıcıları için “risk önleme eğitimi” adı altında bir birim oluşturacak. Firma bu birim sayesinde kullanıcılarının “piyasadaki yanlış propagandalardan etkilenmemesini” ve onların “sanal para işlemlerindeki risklerden” haberdar olmasını sağlayacak.

Alipay bu hafta kripto paralara karşı yasak uygulamaya başlayan tek platform değil. Teknoloji devi Tencent’a ait WeChat mobil platformundaki birçok kripto para merkezli haber kaynağı da yasaklanmıştı. Tencent bu hesapların “ICO’lara ilişkin” bilgi paylaştığı gerekçesiyle kapatıldığını duyurdu.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar