X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:30
31 Aralık 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum bu hafta dalgalı bir seyir izlese de yukarı hareketini sürdürmeye devam etti. Hafta açılışını 133$ seviyesinden yapan ETH, haftayı 142$’ dan kapatarak %6,7 değer kazanmış oldu. Ethereum’ un, çok sert düşüş yaşadıktan sonra, hızlı bir toparlanmayla piyasadan pozitif ayrıştığını ve yatırımcısının yüzünü güldürdüğünü söyleyebiliriz. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum’ un süratli yükselişinin pazartesi günü de devam ettiğini görüyoruz. Ancak pazartesi günü 163$ seviyesine kadar yükselen fiyat, gelen baskı ile 140$ seviyesinin hemen üzerinde kapanmış. Salı günü baskının devam etmesi ile 140$ seviyesi aşağı kırılmış ve 125$ seviyesi destek olarak test edilmiş. Perşembe günü ise 125$ seviyesinin aşağı kırıldığını görüyoruz. Cuma gününe geldiğimizde ise güçlü bir yeşil bar oluşmuş ve fiyat 140$ seviyesinin üzerinde kapanmış. Hafta sonu ise 140$ seviyesinin destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. ETH/BTC grafiğine baktığımızda ise, pazartesi günü 4 numaralı yatay direncin yukarı kırıldığını ve perşembe gününü ihmal edersek, tüm hafta boyunca bu seviyenin destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Hacim tarafında ise dolar bazlı grafiklerde geçtiğimiz haftaya nazaran bira düşüş görürken, BTC bazlı grafikte ize bir artış söz konusu. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum piyasadan pozitif ayrışarak ben hala buradayım diyor. Hatta göstermiş olduğu bu performansla, piyasa sıralamasında Ripple’ a kaptırdığı ikincilik tahtını geri almasına yarım milyar dolar kadar kaldı. Bakalım ünümüzdeki günlerde çekişme nasıl bir hal alacak? Teknik grafiklerimize gelirsek: Cuma günü gelen yükseliş hareketi neticesinde T1 yükselen trendini çizip destek olarak takibe alıyoruz. Bununla birlikte öncelikle ikinci grafikteki 140$ seviyesi müteakibinde de birinci grafikteki L1(136$) seviyesi destek olarak bizi bekliyor olacaktır. Yukarıda ise 152$ ve 172$ seviyeleri önemli direnç bölgeleri olarak takip edilmelidir. 172$ seviyesinin üzerinde L2(193$) seviyesi gündeme gelecektir ki bu seviyenin kuvvetli direnç olarak çalışacağını değerlendiriyorum. ETH/BTC grafiğinde ise bu hafta önemli bir seviye olan 4 numaralı yatay direnç seviyesi geçildi. Bu seviyenin üzerinde kalınması önümüzdeki günler için oldukça önem arz ediyor. Bu seviye üzerinde fiyatın 1 numaralı düşen trendi hedefleyeceğini düşünüyorum. Bu seviyeden ilk etapta satış baskısı oluşmasını bekliyorum. Yukarı kırılım olmazsa fiyatın 4 ile 1 trenleri arasında sıkışacağını değerlendiriyorum. Bunlarla birlikte ETH/BTC grafiğinde hacmin artması da oldukça olumlu bir tablo oluşturuyor.

2019 yılında bol kazançlar elde etmeniz dileğiyle…

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 31.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar