X


Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
31 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin bir önceki hafta yükselişinin ardından, bu haftayı düzeltme yaparak geçirdi. Haftaya 4070$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan BTC, hafta kapanışını 3940$ seviyesinden yaparak %3 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’ deki bu değer kaybının altcoin tarafında da baskı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bitcoin bir önceki hafta seri bir yükseliş yakalayarak L3 (3900$) seviyesinin üzerine geçiş yapmıştı. Ayrıca günlük grafikte flama formasyonu oluşumu belirginleşmişti. Pazartesi gününde flamanın yukarı kırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Ancak oluşan mum barı her ne kadar yeşil de olsa şekli ve konumu itibari ile satış baskısının olduğunu yansıtıyor. Satış baskısı salı günü de devam etmiş ve L3 (3900$) seviyesi destek olarak çalışmış. Perşembe günü ise artan satış dalgası ile TOBO oluşumunun sol omuz bölgesindeki desteği olan 3684$ seviyesi test edilmiş. Cuma günü ise bu seviyeden güzel bir tepki hareketi görüyoruz. Bu tepkiyle birlikte L3 (3900$) seviyesi yeniden yukarı kırılmış ve hafta sonu da destek olarak çalışmış. RSI indikatörüne baktığımızda 50 seviyesinde olduğunu ve yükselen trendine devam ettiğini görüyoruz. Hacim tarafı için ise zayıf bir seyrin olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi geçelim.

Bitcoin, 2018 yılı dibinden dönüşünün ardından, bu hafta düzeltme hareketine başladı. Bir önceki hafta yapılan primi düşündüğümüzde, BTC’ nin bu düzeltmesini, en azından son zamanlarda sıkıntılı geçen piyasa koşulları içerisinde normal olarak değerlendirebiliriz. Bu düzeltme neticesinde, grafiklerimizde bazı oluşumların şekillenmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi geçtiğimiz haftalarda da bahsettiğim TOBO formasyonunun oluşumunun devam etmesi. TOBO kalıbını baz alarak grafiği incelediğimizde sağ omuz aşamasının oluşmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu oluşumun sol omuzdaki ile birebir aynı olmasını bekleyemeyiz tabi ki de. Ancak L2 (3600$) seviyesi aşağı kırılmadığı sürece TOBO oluşumunun devam edeceğini değerlendiriyorum. Direnç olarak ise G (4450$) seviyesinin yukarı kırılması halinde önceki TOBO kırılımında olduğu gibi volatil bir hareket görebiliriz. Yalnız burada uyarıda bulunmak istediğim bir husus var. Teknik olarak bu TOBO oluşumunu sadece biz değil Piyasa Yapıcı (PY) dahil bir çok kişi de görüyor. Dolayısı ile özellikle PY’ nin nasıl davranacağını kestirmek kolay olmayacaktır. Yani PY, “Yok kardeşim, orada TOBO olmayacak.” derse, yapacak bir şey kalmıyor. Grafikte oluşan başka bir duruma gelirsek: Cuma günü oluşan yeşil bar ile artık yükselen T1 trendini çizebilir ve bu trendi destek bölgesi olarak takibe alabiliriz. T1 trendine paralel T2 trendi ise yükselen kanal oluşumunu bize gösteriyor. T1 trendini, piyasanın hareketine göre hafta içerisinde güncellemek uygun olacaktır. Bu trendleri ve TOBO oluşumunu takip ederken hacim tarafına da ayrı dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Zira bu oluşumlar ile birlikte bu haftanın düşük hacim ile geçilmesi maalesef olumsuz bir tablo oluşturuyor.

2019 yılında bol kazançlar elde etmeniz dileğiyle…

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 31.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar