X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:30
29 Ekim 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 29.10.2018)

Kripto para piyasasının en hacimsiz haftalarından birini geride bıraktık. Bu hacimsiz haftaya 207$ seviyesinde başlayan ETH, hafta kapanışını 204$ seviyesinden yaparak %1,5 değer kaybetti. Şimdi hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

ETH bu haftayı, 202$-208$ seviyeleri arasındaki 6$’ lık bant aralığında tamamlamış. Cuma gününün barı hariç tüm barlar kırmızı olarak kapandığını görüyoruz. Bu yatay hareket neticesinde ikinci grafikte belirttiğim L1 yükselen trendinin test edildiğini görüyoruz. Ancak bu trendden fiyata yansıyan belirgin bir tepki oluşmamış. Hacim tarafında baktığımızda, yine cuma günü haricinde düşen bir trend söz konusu. RSI indikatörünün ise fiyat ile paralel hareket ettiğini söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Bir önceki analizimde fiyat hareketinin sınırlı olduğu dönemler içerisinde olduğumuzu belirten bir ifade kullanmıştım. Bu hafta, piyasanın genel durumundaki hacimsizlik sorunu ile birlikte, fiyatların bu denli dar bantlarda hareket etmesi, pek alışık olduğumuz bir durum da değil doğrusu. Ancak bu durumun orta/uzun vade için olumlu sonuçlar getireceği kanaatindeyim. İşin teknik boyutuna geldiğimizde ise kısa vadede, fiyatın L2 (190$)L3 (261$) yatay dirençlerinin oluşturduğu kanalı takip ettiğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile L2 (190$) seviyesinin destek olarak oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu seviyenin altındaki kapanışlar bir önceki dip bölgesi olan 165$ seviyesini gündeme getirecektir. L3 (261$) seviyesi üzerinde ise yukarı yönlü iştahın artacağının değerlendiriyorum. Bu yatay kanalın dışında ise ikinci grafikte belirttiğim L1-L2 üçgeni de önem arz ediyor. L1 yükselen trendinin aşağı kırılması 190$ seviyesini destek olarak masaya getirecektir. L2 düşen trendinin yukarı kırılır ise sırasıyla 250$ ve 303$ seviyeleri direnç olarak takibimizde olmalıdır.  ETH/BTC grafiği üzerinden kısa bir değerlendirme yaparak devam edelim.

ETH/BTC haftalık (lineer) grafiğinde fiyat halen 4 numaralı trendin altında yer alıyor. Bu durumda 3 numaralı trendi halen destek olarak takip etmek faydalı olacaktır. Fiyatın 4 numaralı trendin üzerine geçiş tapması halinde rahatlama olacağını ve 1 numaralı trendin hedefleneceğini düşünüyorum.

Grafik Kaynak: Tradingview

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar