Ethereum Stake Edenler Zarar Mı Edecek? Uzmanlar Ne Diyor?

Ethereum Merge etkinliğine çok az bir vakit kalmışken stETH konusunda yatırımcıların ne yapacağı da tartışılmaya devam ediyor.
01:00
8 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşme sonrası Ethereum (ETH) proof-of-stake blok zincirinde staking ödüllerine ne olacak? Bir fikriniz var mı? O halde aşağıdaki senaryoyu düşünün.

Staking, birleşme sonrası Ethereum ağının en çok beklenen özelliklerinden biri olmaya devam ediyor. IntoTheBlock’a göre, ilk tahminler staking’in kullanıcılara %12 ila %15 arasında ödül vereceğini iddia ediyordu. Ancak, Birleşmeden sonra bu oran daha da düşecek gibi görünüyor. Bu durum ETH’nin stake oranlarındaki düşüşü açıklayabilir mi?

Sonuna Kadar Beklemeye Değer

Stake ETH’nin önemli ölçüde büyümesi, stake türevi bir token olan stETH’in piyasaya sürülmesinden bu yana hızlandı. Ancak aynı zamanda, stake edilen ETH’deki artış, ödüllerin orantılı olarak azalmasına neden oldu. Ethereum stake ödüllerinin Merge sonrasında %6 ila %8 arasında düşmesi hala ihtimaller dahilinde.

Stakerların ağdan geri çekilmesinin ya da daha doğrusu çekilmeyi planlamasının nedeni bu olarak görülüyor. Şu anda ETH, Binance (BNB zinciri), Solana, Cardano, Avalanche ve Polkadot gibi diğer PoS zincirlerine kıyasla düşük bir stake oranına sahip. Grafiğe bakıldığında da bu durum anlaşılabiliyor.

Farklı PoS zincirlerinin stake etme yarışında ETH’nin %11’lik bir oranla son sırada yer aldığı oldukça açık. Bu daha iyi hale gelebilir mi? Potansiyel olarak evet. Messari analisti, Merge sonrasında, oranın diğer Proof-of-Stake (PoS) ağlarına benzer bir değere gelebileceğini belirtti. Ancak şimdilik işler pek de iyi gitmedi.

Cüzdanlar Arası Hareket Var

Curve’deki stETH değişim fiyatı 0,9585 ETH’ye düştü. Şu anda mevcut havuzda 155.860 ETH (%22,72’sini oluşturuyor) ve 530.141 stETH (%77,28’ini oluşturuyor) bulunuyor. Bu, bazıları için büyük bir şok olabilir. Sadece iki ay önce, ETH’nin stETHon Curve Finance ile takas edildiği işlemlerin sayısı, tam tersi işlemlerden çok daha fazlaydı. Bu da insanların stETH’i gerçekten düşük fiyattan satın aldığı anlamına geliyor olabilir.

Bununla birlikte, stake ödülleriyle ilgili bazı endişeler var. Stake ödüllerindeki düşüşün ardından, bazı ETH sahipleri stake edilmiş ETH’lerini farklı cüzdanlar arasında taşımayı denedi. Örneğin, iflas eden kripto hedge fonu Three Arrows Capital’e ait bir cüzdan, zincir üzerindeki verilere göre Curve havuzundan 33 milyon dolar değerinde stake edilmiş eteri (stETH) çıkardı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar