X


Ethereum Kurucusu Ve Coinbase CTO’su Blockchain’in Geleceğini Konuştu

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin ve Coinbase CTO'su Blockchain'in yaygınlaşmasıyla ilgili konuştu.
13:00
9 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz gün Ethereum’un düzenlediği San Fransisco toplantısında Ethereum kurucularından Vitalik Buterin ve Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan Blockchain sektörünün ilk yılları ve günlük hayatta nasıl benimsenebileceği hakkında konuştu.

Buterin sözlerine günlük yaşamda karşılaşılabilecek sorunları çözen projelerde aldığı görevleri belirterek başladı. Vitalik görevini Proof Of Stake, Sharding, Plasma ve ekonomik protokolleri araştırmak olarak tanımladı. Srinivasan CTO rolüyle hem teknolojiyle hem de yönetimle kısmen ilgilendiğini açıkladı. Ürünleri hazırlarken yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi, arayüzlerin denemesi gibi sorumlulukları olduğunu ekledi.

Vitalik Ethereum’un ilk başlarda hırstan arındırılmış olduğunu belirtti. Ancak Vitalik Ethereum’un whitepaper’ını yazdığında fikir bir anda uçuşa geçmiş ve Ethereum ortaya çıkmış. Tabii zamanla öngörü giderek arttı ve kullanıcılar da Blockchain’in günlük hayatta kullanılabilirliğinin farkına varmaya başladı.

Kripto para dünyasının ilk günlerinden bahseden Srinivasan bir zamanlar token’lara renkli coin’ler dendiğini ifade etti. Ayrıca Bitcoin Blockchain’i üzerinden bazı şeylerin yapılamamasının oldukça ilginç olduğunu söyledi. Ethereum’un ortaya çıkmasından sonra esnekliğin de geldiğini dile getirdi.

Coinbase CTO’su henüz 10 milyonlarca kullanıcı olduğunu bu sayısının 100 milyonlara ulaştığında artık ABD’de yaygınlaşmış sayılabileceğini ifade etti. Srinivasan’a göre kripto paralar ABD’de 10 yıl içerisinde yaygınlaşmış olacak.

Buterin ise kripto paraların şimdiye kadar yeterli seviyede yaygınlaştığını ifade etti. Ancak sektörün geneli “zaman gösterecek” evresinde. Büyük sorunun basitçe Blockchain’in kullanımını ön ve arka planda destekleyecek uygulamaların geliştirilmesinde olduğunu belirten Vitalik, uygulamalar gelişirse büyük çapta yaygınlaşma olacağını sözlerine ekledi. Buterin Blockchain uygulamalarının en önde olanının kripto paralar olduğunu ifade etti.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar