X


Ethereum Kurucularından Lubin: Blockchain Geliştirmeleri Epey Zaman Alacak

Joseph Lubin Blockchain'in karmaşık bir doğaya sahip olduğu için internetten daha uzun sürede benimseneceğini ifade etti.
07:00
11 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ConsenSys’in yaratıcısı Joseph Lubin Blockchain geliştirmelerinin muhtemelen internet geliştirmelerinden daha fazla zaman alacağını çünkü Blockchain’in çok daha karmaşık bir alan olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda Ethereum kurucularından biri olan Lubin Blockchain’in internet ağı geliştirmeleriyle benzerlik gösterdiğini ve sayısı giderek artan projelere sahne olduğunu belirtti. Merkezsiz kripto paraların kullanım alanlarının etkilerinden bahseden dijital girişimci dağıtık defter teknolojisinin toplumu internetten daha fazla değiştireceğini savundu. Ancak Lubin toplumun Blockchain’i benimsemesinin internetten daha fazla zaman alacağını da vurguladı:

Blockchain projeleri insanların kullanışlı şeyler yaratmasına sebep olacak. İnternette bu şekilde gelişmişti. Blockchain karmaşık olduğu için daha fazla zaman alacak çünkü yaklaşmakta olan Web3 dijital para alanını da kapsıyor.

Ethereum odaklı altyapı geliştirme firması ConsenSys’in Ethereum’dan daha önce kurulduğunu belirten Lubin Ethereum’un merkezsiz bir ekosistem kurmak için en uygun yollardan biri olduğunu belirtti. Ayrıca Lubin bu ekosistemi kontrol altına almaktansa onu ileriye taşımanın daha önemli olduğunu ifade etti.

Şu andaki internet dinamiklerinin Web3’e nasıl dönüştürüleceği sorulduğunda Lubin, Facebook ve Google gibi internet devlerinin değil IBM, Microsoft gibi dev şirketlerin Blockchain’in merkezi hale gelmesinin arkasındaki güç olduğunu dile getirdi. Lubin bugün mevcut iş modellerinin Blockchain doğasına uymadığını en nihayetinde iş modellerinin de yeni kimlikler bulacağını belirtti.

Bu yıl başında Lubin küresel topluluğun merkezsiz yönetime doğru evrileceği tahmininde bulunmuştu. Bu fikrini desteklemek adına Bitcoin’in muhtemelen dijital bir altın haline geleceğini ve Ethereum’un da merkezsiz ekosistemin “yakıtı” olacağını öne sürdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER