X


Almanya Finansal Düzenleme Kurmundan Kripto Para Şirketine Yasaklama

BaFin kripto para şirketi Finatex'e yasaklama getirdi.
20:00
10 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Almanya finansal düzenleme yetkilisi BaFin İngiltere merkezli kripto para şirketi Finatex’in faaliyetlerini kısıtlama kararı aldı.

BaFin tarafından yapılan duyuruda Finatex’in derhal Crypto-Capitals adlı platformundaki faaliyetlerini durdurması emredildi. Sınır ötesi para gönderimi yapan firmanın Alman finansal düzenlemelerine ve Almaya bankacılık yasalarına uymadığı için faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı.

Şirketin ve Crypto Capitals’in çalışma alanı “vadeli işlemler, CFD para birimleri ve emtialar” gibi işlemler olarak belirlenmiş. Şirket kendini “özel kripo para işlemleri platformu” olarak tanıtıyor. Ayrıca şirketin herhangi bir sosyal medya hesabı bulunmuyor.

Daha önce BaFin kripto para sektörüne yönelik uyarılarda bulunmuştu. Özellikle ICO’lar hakkında yatırımcıları uyardı. 2017 yılının sonlarında Alman finansal düzenleyicisi ICO token’larının riskleri hakkında uyarı yayımladı ve ICO yatırımcılarının halihazırda bir düzenleme bulunmadığından riskleri kendi üzerilerine aldıklarını belirtmişti.

Şubat ayında BaFin ICO düzenleyenlerin uyması gereken kuralları netleştirdi. ICO sahiplerinin dağıttıkları token’ların, coin’lerin ya da kripto paraların tam anlamıyla finansal araç olarak mı, menkul kıymet olarak mı görülmesi gerektiğini belirtmelerini zorunlu kıldı. Ayrıca BaFin ICO’ların düzenlenmesi adına küresel bir çağrı yaptı ve ICO’ların niş pazar ya da standart finansın bir paçası olarak görülmesinde karara varılmasının önemini vurguladı. BaFin başkanı bir açıklamasında düzenleyicilerin kişileri korumaktan çok finansal dengeyi koruması gerektiğini belirtti. BaFin başkanı kripto paralar hakkında şüphelerinin sürdüğünü dile getirirken her şeye rağmen küresel standartlar belirlenirse kripto paraların finansal dengeye kötü etki etmeyeceğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar