reklamı kapat

Ethereum Kurucu Ortağından Facebook Libra Eleştirisi

Joseph Lubin Facebook'un kripto para birimi Libra hakkında konuştu.
08:00
24 Haziran 2019

21 Haziran tarihinde teknoloji odaklı haber kaynağı Quartz tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Ethereum‘un (ETH) kurucu ortaklarından birisi olan Joseph Lubin, son günlerin çok konuşulan kripto para birimi Libra‘yı sert bir şekilde eleştirdi.

Facebook Libra Eleştirileri Bitmiyor

Lubin sosyal medya devinin kripto para projesi Libra’nın ”merkeziyetsiz koyun elbisesi giymiş merkezi bir kurt” olduğunu savunarak ilginç bir iddia ortaya attı. Bilindiği üzere Facebook geçtiğimiz 18 Haziran tarihinde kendi Libra isimli kripto para biriminin whitepaper’ını yayınlamış ve piyasadan oldukça karmaşık tepkiler almıştı. İlgili habere ve Facebook’un Libra kripto para birimi hakkında detaylı analize buradan ulaşabilirsiniz.

Lubin de Libra konusunda sert eleştirilerde bulunan isimlerden birisi oldu. Facebook kendi whitepaper’ında ”dünya çapında para göndermek telefonunuzdan bir mesaj göndermek kadar kolay ve masrafsız olmalı” düşüncesi ile yola çıktığını vurgulamıştı.

Lubin ise bu düşünceye vurgu yaparak insanların ilk olarak Facebook’un itibari para desteğine, daha sonra ise Libra stablecoin’inin destekli olduğu devlet tahvillerine güven duyması gerektiğini dile getirdi.

Projede bütün bunlara rağmen iyi yanlar da gördüğünü ifade eden ünlü isim, birkaç yıl içerisinde iki milyar Libra kullanıcısı olabileceğini ve bunun kripto para kullanıcı tecrübesi için inanılmaz önemli olduğunu, bu şekilde ana akım kitlenin de kripto para kullanımına alışabileceğini ifade etti. Lubin bunlara ek olarak ConsenSys’nin çoktan Libra kodunu incelediğini ve projenin Ethereum’dan birkaç fikir ‘ödünç aldığını’ da sözlerinin sonuna ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun