X


Ethereum (ETH) 2.0 Ertelenme Riski İle Karşı Karşıya, Yeniden!

Ethereum’da hedeflenen rakamlara ulaşılamazsa bir ya da birkaç ertelenme daha yaşanabilir. 
08:20
9 Kasım 2020

Her ne kadar 1 Aralık tarihinde gerçekleşmesinin planlandığı açıklanmış olsa da Ethereum (ETH) 2.0 ya da diğer adıyla Serenity güncellemesinin bir kez daha ertelenebileceğine dair söylemler var.

ETH 2.0 Ertelenecek Mi?

Ethereum Vakfı araştırmacısı Danny Ryan, Ekim ayı ortasında yayınlanan bir podcast’te mevcut çalışmanın çok önemli olduğunu, anahtarlar oluşturmanın mesajları imzalamak için çok önemli olduğunu ifade etmişti. Kritik ve ilk aşamalarda bu çalışmanın kullanımının güvenli olmaları gerektiğini dile getiren Ryan, cüzdanları oluşturmak için kullanılırsa iyi bir rastgeleliğe sahip olması gerektiğini ve bununla ilişkili bir imzası olan para yatırma işlemleri imzalanıyorsa bunun da doğru olması gerektiğini belirtmişti. Konuyla ilgili olarak Ryan, “Bu çalışmanın ne kadar kritik olduğu göz önüne alındığında eğer bu çalışmada temel bir hata varsa, bu sorunların çözülmesi gerektiğini ve bunun bazı ertelemelere yol açabileceğini dile getirdi.

Ancak bu açıklamaların ardından ETH 2.0 güncellemesinin para yatırma sözleşmesi geliştiriciler tarafından kullanıcılar ile buluşturuldu. Para yatırma sözleşmesinin, Ethereum’un orijinal Blockchain’inden yenisine transferini kolaylaştıracağı ifade ediliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak geçen hafta Ethereum 2.0 depozito sözleşmesi yayınlanmasının ardından yatırımcılar bu sözleşmeye ETH yatırmaya başladı ve bu da mevduat sahiplerinin, piyasaya sürüldükten sonra ikinci ağda ETH2 talep etmelerine olanak tanıyacak.

Mevduat sahiplerinin bunu yaparak elde edecekleri kesin getiri konusunda bazı belirsizlikler olsa da, sözleşmeye çok fazla Ethereum yatırıldı.

Kripto varlık ve Ethereum odaklı analitik firması Dune Analytics’e göre, son birkaç gün içinde depozito sözleşmesine 47.700 ETH gönderildi. Bu da ağı başlatmak için gereken 524.000 ETH’un henüz yalnızca %9’unun yatırılmış olduğunu gösteriyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre, şimdiye kadar sözleşmeye kripto para yatıran yalnızca 232 mevduat sahibi var. Bazı isimler, sunulan geri kazanımlar konusunda belirsizlik olması ve fonların tamamen güvenli olup olmayacağına bağlı olarak, bireysel yatırımcıların para yatırma konusunda tereddütlü olduklarını düşünüyor. Bunun yanında ETH2 için bir doğrulayıcı node kurmanın karmaşıklığı da var ve bu durum daha fazla yatırımı engelliyor olabilir.

Buterin’den Büyük Destek

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de bu sözleşmenin en önemli katılımcılarından biri oldu. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalara göre Buterin’in adresinden ETH 2.0 para yatırma adresine her biri 32 ETH değerinde 100 transfer gerçekleştiği ortaya çıktı.

Buterin’in adresinde ise 2,5 milyon dolar değerinde Ethereum kaldı. Kurucunun bu tutarı da ETH 2.0 için kullanıp kullanmayacağı belli değil.

Ayrıca depozito sözleşmesine katılan başka balinalar da var ama bu kişilerin tam olarak kim olduğu %100 net değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar