X


Popüler İki Kripto Para da Yüzde 51 Saldırısına Uğradı!

Grin ve Beam neden ve nasıl saldırıya uğradı?
22:11
8 Kasım 2020

Kısa süre önce kripto para piyasasına sunulan Mimblewimble gizlilik teknolojisini kullanan iki kripto paradan birisi konumundaki Grin, bugün itibariyle saldırıya uğradı. Yüzde 51 saldırısı olarak bilinen bu olay, ağdaki madencilerin dışında ağa saldıranların hash rate’in %50’sinden fazlasını ele geçirmesi yani kontrolü elde etmesi olarak biliniyor.

Grin ve Beam’e %51 Saldırısı

Proof-of-Work yani iş ispatı modeline sahip olan ağlara yapılabilen bu saldırı daha önce birçok kripto para projesini yerle bir etmişti ve Grin de bundan kurtulamadı. Madencilik altyapısına sahip olan ağların ve kripto para projelerinin korkulu rüyası olarak bilinen %51 projesinin özellikle hash rate düşük projelere yapılması çok olası.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Saldırganların bunu kiralık madencilik donanımı ile yapabiliyor olması da işleri bir hayli kolaylaştırmakta. Elde edilen ilk bilgilere göre saldırıyı yapan grup ilk olarak sabahın erken saatlerinde Grin ağına, daha sonra ise TSİ 08.00’de Mimblewimble kullanan bir diğer kripto para Beam ağına saldırmış.

Bu saldırıyı yapan kişilerin neden ağın %51’ini ele geçirmelerine rağmen sadece 1 saat gibi kısa süreli saldırılar yaptıkları bilinmiyor. Grin ve Beam fiyatları an itibariyle çok sert bir düşüş yaşamadı ve Beam tam aksine yükselişe geçti. İki kripto paranın ticari hacminin de bir hayli düşük olması aslında saldırganlar çok fazla coin ele geçirseler de bunları satarak fiyatı aşağıya çekeceklerine işaret etmekte.

Madencilik uzmanı Cihat Öztürk ise konu hakkında yaptığı ek açıklamada bunun para kazanma odaklı değil, tam tersi mesaj verme amaçlı bir saldırı olabileceğini vurguladı.

Grin kripto para biriminin Twitter hesabının ise an itibariyle askıya alınması, şüpheleri iyice artırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar