X

Ethereum (ETH) 1 Trilyon Dolarlık İlk Blockchain Olabilir

Ethereum yeni bir rekora gidiyor.
10:11
23 Ekim 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyat açısından Bitcoin’in bir hayli gerisinde olsa da ağdaki işlemlerin toplam değeri açısından kesinlikle lider kripto para biriminin önüne geçmeyi başardı.

Araştırma firması Messari tarafından aktarılan bilgilere göre Ethereum ağında son 30 günde yapılan işlemlerin günlük ortalaması 7 milyar dolara ulaştı. Bu esnada Bitcoin ağındaki işlemlerin ortalama değeri ise sadece 3 milyar dolar seviyesinde kaldı.

Ethereum 1 Trilyon Dolara Ulaşacak

Araştırmacılar bir takvim yılı içerisinde Ethereum ağının 1 trilyon dolar değerinde işlem yapan ilk blockchain ağı olarak tarihe geçeceğini düşünmekte. Ethereum’un daha önce Bitcoin’e kıyasla en güçlü yılı 2018 olmuştu ve ETH/USD işlem çifti o tarihlerde 1.400 dolar seviyesinin üstüne çıktı.

Ancak Ethereum fiyatında bu sene oluşan büyük farkın en büyük sebebi DeFi yani merkeziyetsiz finans projeleri olarak biliniyor. Binlerce belki de yüz binlerce kullanıcı DeFi uygulamalarına akın ediyor ve bu durum Ethereum ağının işlem değerini arttırıyor. Aşağıdaki araştırma verilerine de bakıldığında Ethereum’un özellikle 2020 yılında Bitcoin’e nasıl fark attığı net bir şekilde görülebiliyor.

Ethereum işlem değeri

Lider kripto para birimi Bitcoin son dönemde yaşadığı fiyat artışı ile bütün gözleri üzerine çekse de Ethereum’un ağ temelleri konusunda kesinlikle çok ama çok daha ileride olduğu söylenebilir. ETH fiyatının da bu gelişmelerden etkilenmesi ve yakında yükseliş yaşaması beklenmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar