Ethereum 2.0 Ne Kadar Karlı Olacak?

Özet

  • Araştırmacılar Ethereum'un yeni haliyle onaylayıcılar için düşük karlılıkta olacağını ileri sürdü.
21:00
8 Mayıs 2019

Ethereum geliştiricileri Ethereum ağı konsensüsünü proof of work’ten (PoW) proof of stake’e (PoS) geçirmek istiyor. Bazı araştırmacılar bu değişikliğin potansiyel sonuçlarını değerlendirdi.

İçerik Rehberi

Ethereum 2.0

Bazı araştırmacılar, bulut tabanlı sistem kullanmayan kendi donanımlarına sahip onaylayıcıların diğerlerine göre karlılık olarak avantajlı olacağına dikkat çekmişti. Ancak son zamanlarda toplanan veriler gösteriyor ki Ethereum 2.0 ile birlikte gelen güncellemeler karlılığın genel olarak düşmesine neden olacak. PoS siteminde ağa token’larını pay eden kullanıcıların başlangıçta çok ufak gelir elde etmesi öngörülüyor.

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin akıllı sözleşme platformlarındaki işlem onaylayıcılarının minimum 32 ETH yatırım yaparak yıllık %5 kazanç sağlayabilmesini teklif etti. Bunun için şu anda 5440 dolar değerinde yatırım yapmak gerekiyor. Kabaca hesaplanırsa yıllık 250 dolara tekabül ediyor. Ancak bu kazanç ekipman maliyeti, elektrik giderleri eklendiğinde oldukça düşüyor.

Ethereum fiyatı 160 dolar civarlarındayken işlem onaylayıcıları -%1.87 zararla işlemlerine devam ediyordu. Yeni sistemde gelir çok az olsa da en azından zarar ettirmeyecek. Ayrıca kar edebilmek adına bir katılımcının ilk 300 bin katılımcı arasında olması gerekecek. Yeni token basma sisteminin zaman içerisinde gelişeceğini belirten ConsenSys çalışanı Tanner Hoban, yeni sistemin öncekinden daha güvenilir olduğunu da belirtti.

Şu anda yıllık madencilere ödenmek adına 4,8 milyon ETH üretiliyor. PoW ağını güvenli tutmanın maliyeti oldukça ağır. Diğer yandan PoS sisteminde yıllık sadece 100 bin ETH üretilecek. Ethereum 2.0 aktif olduğunda yaklaşık 30 milyon Ethereum’un ağda stake’lenmesi bekleniyor. PoS’un avantajlarından bir diğeri ise kötü niyetli bir girişimci tespit edildiğinde Ether’leri kolayca iptal edilebiliyor. Ethereum 2.0 hakkında daha fazla bilgi almak için Ethereum 2.0 Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar