X


Yargıtay Estonya Hukümetinden Bitcoin Açıklaması Bekliyor

10:27
3 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Estonya Yargıtayı dijital paraların yasallaşması ile ilgili dava devam ederken ülkenin merkez bankasından, iki bakanlığından ve üst düzey ekonomi yetkililerinden Bitcoin ile ilgili soruları cevaplamasını istedi.

Soruların, Bitcoin faaliyetlerinde kara para aklamayı önleme yolları ve finansal teknoloji dünyasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Estonya Bankası, İçişleri ve Maliye Bakanlığı ile Mali Denetim Kurulu mahkemenin sorularına 11 Ocak 2016’ya kadar cevap vermek zorunda.

Her şey Bitcoin platformu BTC.ee sitesindeki takas faaliyetlerinin Şubat 2014’te Estonya polisi tarafından “tehdit unsuru” olarak görülmeleri sebebiyle askıya alınmasıyla başlıyor. Estonyalı yetkililer sitenin sahibi Voodg’a kanunlarla uyumluluk içinde olduğunu kanıtlamasını ve kullanıcı bilgilerini paylaşmasını istiyor. Bunun üzerine yaklaşık 1 yıl önce dava açan Voogd, “dava sonucunun ciddi anlamda radikal olacağını ve devletin kendi elinden çıkmayan yenilikleri ele alma konusundaki gerçek yüzünü göstereceğini” belirtiyor ve şunları ekliyor:

“Maliye Bakanlığının ve Estonya polisinin Bitcoin karşıtı tutumu bahsi geçen kurumlar tarafından özellikle benimsenirse yargıtaya verilecek cevapları görmek hepimiz için ilginç olacak.”

Voodg, davanın İsveç’te bir ay süren tartışmalardan sonra Bitcoin’in KDV’den muaf olduğuna hükmeden Avrupa Adalet Divanı’na taşınabileceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER