X


Dijital Paralar Merkez Bankalarına Zarar Verebilir

09:26
2 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements) BIS’in yayınladığı bir rapora göre; merkez bankalarının ülke ekonomilerini kontrol altında tutma ve para basma gücü azalabilir.

Rapor Bitcoin’in de dahil olduğu dijital paraların ve blockchain’in merkez bankalarına ve küresel ekonomiye etkilerinin ne boyutlarda olabileceğini ana hatlarıyla gösteriyor.

Çalışmada şu ifadelere yer veriliyor:

“Dijital paraların kâğıt para yerine kullanılmaya başlaması merkez bankalarının faizsiz ödeme yükümlülüğünü azaltabilir, bu yüzden bankalar faizli ödeme yükümlülüklerini değiştirebilir ve/veya bilançolarını azaltabilir. Bu da merkez bankalarının para basımından elde ettiği olası kârda azalmaya yol açabilir.”

BIS, merkez bankalarının blockchain gibi bir kayıt defteri üzerinden kendi parasını üretmesi konusunda ise, bankaların bazı fonksiyonlarının işlevini yitirip artık çağa ayak uyduramadığını vurguluyor. Raporun yazarları bu konuda şunları ifade ediyor:

“Blockchain teknolojisi merkez bankalarına kuramsal olarak bir zorluk yaratabilir; yeni türden bir merkezi yapı getirerek değil, bu merkezi yapının işlevlerini zayıflatarak. Hatta en uç noktada, bu teknoloji belirli işlevlere sahip bir merkezi yapıya duyulan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilir.”

Raporun tamamına ulaşmak için: Digital currencies

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar