X


Eski SEC Üyesi Ripple’ı Yorumladı

Eski SEC üyesi kripto paraların Howey testine göre menkul kıymet olamayacağını ifade etti.
18:00
6 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) eski üyesi Michael Didiuk Ripple’ın XRP’sinin menkul kıymet olarak değil, para birimi olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

Ripple’ın düzenlediği bir organizasyonda konuşan Didiuk, Ripple argümanı için Howey testine başvurduğunu söyledi. XRP token’larının menkul kıymet olarak olarak görülebilmesi adına 4 kriteri karşılamadığını belirtti. Didiuk’a göre Ripple’ın varlığı XRP’ye bağlı değil. Bu yüzden 3. kişilere ihtiyaç duyulmuyor.

Howey testi yapılan bir işlemin yatırım sözleşmesi yerine geçip geçmeyeceğini belirlemek için kullanılırdı. Bir kişi ortak bir girişime sadece tanıtıcıların çabalarıyla oluşacak kar beklentisiyle para yatırdığı zaman menkul kıymet satın almış oluyor. Kripto paralar birkaç aydır Howey testine maruz kalıyor ancak piyasa kolayca herhangi bir kategoriye girebilecek gibi görünmüyor.

Eğer bir kripto para menkul kıymet olarak kabul edilirse bu SEC’e token üzerinde büyük güç vermiş oluyor. Token’in kayıt yaptırması gerekiyor, başvuruyu SEC inceliyor ve sonucunda kripto paranın yasal yatırım olduğunu onaylaması bekleniyor. Bütün bu resmiyet merkezsizlik prensipleriyle ters düştüğü için kripto paraların menkul kıymet olarak görülmesi iyi bir durum olmuyor.

Bu yıl başlarında şu anki SEC başkanı Jay Clayton CNBC’de bir programa katılmıştı. Sunucu Clayton’a Bitcoin, Ethereum ya da Ripple’ın menkul kıymet olarak görülebilme ihtimalini sordu. Clayton herhangi bir kripto para ismi vermeden geleneksel menkul kıymet tanımını kripto paralara uygulayamayacağını dile getirdi.

Kaynak: Investinblockchain

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar