X


EOS Merkezsiz Uygulamaları Hatalarla Boğuşuyor

Geçtiğimiz günlerde birkaç uygulamada yaşanan sorunlar EOS fiyatını etkilemiş olabilir.
10:00
24 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

EOS platformu merkezsiz uygulamalara ev sahipliği yapmak adına tasarlandı. EOS’un rekor kıran ICO’sundan sonra EOS platformu üzerinden yeni projeler geliştirildi ve ana ağın da başlatılmasıyla gelişim hızı arttı. Ancak son zamanlarda merkezsiz uygulamaları kötü etkileyen olaylar yaşandı.

Akıllı sözleşmeler genellikle yanlış kodlanmaya, bug’lara ve birçok soruna meyilli olabiliyor. Hatalar ancak projeler başlatıldıktan sonra fark edilebiliyor. DEOSGames için de durum böyle oldu. Kod yeterince incelenmediği için sorunlar ortaya çıktı.

DEOSGames’in başlatılmasının üzerinden çok geçmeden bir kullanıcı kişisel çıkarları için bir kod zayıflığını kullandı. Kullanıcı 26 bin dolar değerindeki EOS’u oyun aracılığıyla bir anda kendi hesabına geçirdi. Şimdiye kadar hata düzeltilmiş görünüyor ve genele yansıyan bir etkisi olmadı.

Bir başka EOS uygulaması EOSBet şu anda en fazla işlem hacminin bulunduğu merkezsiz uygulama. EOSBet’te geçtiğimiz gün bir kullanıcıya 126 bin EOS ödendiği fark edildi. Bu kadar yüksek miktarda kazanan birinin ya çok fazla şanslı olduğu ya da faydalanabileceği bir hata bulmuş olabileceği belirtildi. Şüphe uyandıran şeyse başka kazanan olmamasıydı. Merkezsiz uygulamanın geliştiricisi konu hakkında bir açıklama yaptı, bazı insanların şanslı doğduğunu ifade etti.

Diğer yandan Trybe adında bir uygulamanın airdrop’unda bazı kullanıcılara diğerlerinden daha fazla token gönderildi. Ardından uygulama geliştiricileri kullanıcıların rızası olmadan kullanıcıların cüzdanlarından token’ları geri çekti. Bu durum tabii ki kullanıcıların hoşuna gitmedi ve merkezsizlik hakkında sorular sorulmaya başladı.

Yukarıda belirttiğimiz hataları birçok yatırımcı görmezden gelmedi. Piyasanın geleni %10 ile %20 arasında yükseliş yaşarken diğerlerine göre EOS biraz geride kaldı. EOS dün akşam saatlerinde bir süreliğine 5. sıradaki yerini XLM’e kaptırdı.

Kaynak: Usethebitcoin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar