X


“EOS Gerçek Bir Blockchain Değil”

Whiteblock EOS'a kalite testi yaptı, sonuçlar pek iç açıcı değil.
17:00
4 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Whiteblock adında bir firma EOS’a kalite testi uyguladı. Sonuçlar sektördeki birçok yatırımcının beklentisini karşılayamayacak düzeyde. Whiteblock EOS’un gerçekten Blockchain olmadığını öne sürdü.

EOS başlangıçta Ethereum tabanlı ERC20 token’ıydı. Ağustos 2018’de kendi ağına geçip özgürlüğü kazanan EOS proof of stake (PoS) sistemini kullanmaya başladı. EOS’un PoS protokolünde blok oluşturucuları bulunuyor ve hangi üreticilerin ödüllendirileceğine karar verip onaylama görevini üstleniyorlar.

Whiteblock EOS’un performansını ve yeteneklerini ölçebilmek adına çalışan bir kopyasını oluşturdu ve üzerinde simülasyonlar gerçekleştirdi. Birçok yatırımcının hoşuna gitmeyecek yönde sonuçlar ortaya çıktı.

EOS bir Blockchain değil. Dağıtık, homojen bir veri tabanı sistemi. İşlemler kriptografik olarak onaylı değil, bu noktada Blockchain’lerden ayrılıyor.

Test sonucu aynı zamanda EOS’un merkezsiz bir yapıda olmadığını gösterdi. EOS blok üreticilerinin merkezi olduğu ve kullanıcıların sadece üreticiler aracılığıyla ağa ulaşabildiği belirtildi. Blok üreticilerinde sorun yaşanırsa bütün sistemde sorun yaşanabileceği ifade edildi. Ek olarak merkezsiz olmamasının bir sonucu olarak EOS’un savunmasının zayıf olduğu ortaya çıktı. Whiteblock EOS’un Sybil saldırılarına karşı zayıf olduğunu, sahte kimliklerle sistemin bozulabileceğini tespit etti.

Oldukça büyük bir güvenlik açığı var. Özellikle dolandırıcılar sahte hesaplarla sistemi ele geçirebilir. Aşırı merkezileşmiş EOS ağında blok üreticilerinin çok fazla gücü bulunuyor.

Diğer yandan EOS’un hızı da incelendi. EOS whitepaper’ına göre EOS dünya çapında ölçeklenebilir ve milyonlarca işlemi saniyeler içersinde gerçekleştirebilir. Ancak Whiteblock bulgular EOS protokolünün hızlı olmadığına işaret ediyor.

Gerçek dünya koşullarına göre performans 50 mili saniye gecikme ile saniyede 50 işlem olarak belirlendi.

EOS zayıf güvenliği olduğunu reddetse de EOS geliştiricileri halen EOS’un sorunlu ve merkezi olduğu iddialarına cevap verebilmiş değil.

Kaynak: Zycrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER