X


Endeksler, Ethereum (ETH) Adına Hangi Sinyalleri Veriyor?

"Ethereum Fear and Greed Index'te" gösterge yeşil bölgede ilerlerken, ETH de kısmen değer artışlarına devam ediyor.
18:00
11 Ekim 2021

Majör kripto para birimleri için piyasa duyarlılığını ölçmek için kullanılan ve popüler bir araç olan “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi” Ethereum için yeşil bölgeyi işaret ediyor.

Ethereum Korku ve Açgözlülük Endeksi

Orijinal adı ile “Ethereum Fear and Greed Index” piyasadaki yatırımcıların, Ethereum’a olan duyarlılıklarını ölçmeyi amaçlayan bir endekstir. Endeks, 0 ile 100 arasında bir puanlama yapar. Gösterge 0’a ne kadar yakınsa, piyasada o derece korku ve endişe hakimdir. 100’e doğru yaklaşıldığında ise, endişe azalır ve açgözlülük başlar. Gösterge, genel itibariyle düşüş dönemlerinde kırmızı bölgede (0-50), yükseliş dönemlerinde ise (50-100) yeşil bölgededir.

Endeks, Ethereum adına yeşil bölgeye gelirken, ETH de son 1 haftada 3.400 dolar fiyat seviyelerinden 3.500 ile 3.600 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

1 Ağustos’ta, endeksin 58’i gösterdiği “açgözlülük” bölgesindeyken Ethereum, değer artışları kaydederek Haziran ortasından bu yana en yüksek fiyat olan 2.600 dolar seviyesini geçmeyi başarmıştı. Endeksin mevcut puanlaması göz önüne alındığında, piyasada Ethereum adına olumlu bir havanın hakim olduğu söylenebilir.

Yarım Milyon Ethereum Yakıldı

Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para olan Ethereum için bir başka olumlu durum da, bugün erken saatlerde (11 Ekim 2021), şimdiye kadar yakılan Ethereum sayısının 500.000’i bulduğu bilgisinin bildirilmesi oldu. ETH’yi daha deflasyonist bir yapıya hale getirmeyi amaçlayan bu yakma mekanizması, fiyata da kısmen olumlu yansıdı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar