X

En Büyük Varlık Yöneticilerinden Fidelity Investments, Spot Bitcoin ETF’i Kanada’da Piyasaya Sürüyor

Fidelity Invesments, spot Bitcoin ETF ürününü piyasaya sürüyor.
15:35
1 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yönetimi altındaki 4 trilyon dolar ile ABD’nin en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Fidelity Investments, Kanada’da ilk spot Bitcoin (BTC) ETF‘ini başlatıyor. Yeni spot ETF, Fidelity Advantage Bitcoin ETF olarak adlandırılırken FBTC borsa sembolü ile nitelendirildi.

Fidelity Investment, Spot Bitcoin ETF’ini Başlatıyor

Kripto para piyasası, önemli bir gelişme ile güne uyandı. Fidelity Investments’in başlattığı spot Bitcoin ETF’i, BTC’nin fiziksel olarak satın alınmasına ve buna karşı hisse ihraç etmesine imkan tanıyacak. Fidelity’nin spot Bitcoin ETF’ini ABD yerine Kanada’da piyasaya sürme kararı ise kurumsal firmaların sunduğu ürünleri ABD SEC engeline takılı kalmasını önlemek olarak değerlendirilebilir.

Günümüz koşullarında ABD SEC, kripto para piyasasının yeterince olgun olmadığını ve manipülasyona eğilimini iddia ederek spot ETF başvurularını reddetti. Buna karşın ABD SEC, iki vadeli Bitcoin ETF’ini onayladı. Fidelity, ilk BTC spot ETF başvuru sahipleri arasında yer alırken SEC ile özel olarak görüştü ancak uzlaşma sağlayamadı.

Kripto para topluluğu, Gary Gensler liderliğindeki SEC’i spot bir ETF’i onaylamadığı için eleştiri yağmuruna tuttu. Birçok kesim, böyle bir kararın nedenini vadeli işlemlere dayalı bir piyasayı manipüle etmenin spot piyasalardan daha kolay olması yönünde iddialarda bulundu.

ABD, Bitcoin ETF Yarışını Kaybediyor

Kanada, özellikle ETF’ler dahil olmak üzere Bitcoin tabanlı kurumsal ürünler için büyüyen bir merkez haline geldi. Kanada, ABD’den yaklaşık bir yıl önce Purpose Group’un spot Bitcoin ETF’ini onaylayan ilk ülke oldu.

Bununla birlikte spot Bitcoin ETF’ini onaylayan tek ülke Kanada değil, Singapur da yakın zamanda Bitcoin tabanlı kurumsal ETF’leri onayladı. ETF analistleri, SEC’in büyük ihtimalle 2022’nin ilk çeyreğinde bir spot Bitcoin ETF’ini onaylayacağı yönünde yorumlarda bulundu. Diğer bir taraftan ABD’li senatörler, dijital varlık yarışında ön sıralarda yer almak için olumlu düzenlemeler konusunda güvence verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar