X


El Salvador, BTC Tahvilleriyle Desteklenen İlk ‘Bitcoin City’yi İnşa Ediyor

El Salvador, kripto para birimine dayalı bütün bir şehir inşa etme planlarını açıklayarak Bitcoin yanlısı yaklaşımını sürdürüyor.
12:15
21 Kasım 2021
El Salvador, BTC Tahvilleriyle Desteklenen İlk 'Bitcoin City'yi İnşa Ediyor
Okuma Süresi: 2 Dakika

Latin Amerika ülkesi El Salvador, dünyanın ilk ‘Bitcoin City‘sini başlatma planlarını açıkladı. Ülke Başkanı Nayib Bukele 20 Kasım Cumartesi günü bir etkinlikte sahne aldı ve “Bitcoin City” hakkında açıklamalarda bulundu.

El Salvador, Dünyanın İlk Bitcoin City’sini Başlatıyor

El Salvador başkanı Nayib Bukale, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir etkinlikte dünyanın ilk Bitcoin City‘sini başlatma planlarını açıkladı. Duyuruya göre, Bitcoin City başlangıçta Bitcoin tahvilleri ile finanse edilecek. Ayrıca ülkenin doğusunda planlanan şehir, enerjisini yanardağdan alacak ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi almayacak.

Bitcoin maksimalisti Max Keizer, Haziran 2021’de bu fikri ilk öneren kişi olduğu için bu vesileyle özel olarak anılmayı hak ediyor. Öyle ki Max Keizer, o zamanlar, Bitcoin “Volkan Tahvilleri”nin ülkenin IMF kredilerinden emekli olmasına yardımcı olabileceğini belirtmişti.

El Salvador Bitcoin Volkan Tahvilleri

El Salvador, mevcut ayrıntılara göre 1 milyar dolarlık tokenize USD cinsinden 10 yıllık tahvil ihraç etmeyi planlıyor. El Salvador başkanı Bukele, yaptığı açıklamalarda “2022’de fonlamaya başlayacağız, tahviller 2022’de satışa sunulacak” dedi.

Ancak Bukele, bu tahvilleri ihraç etmek için Blockstream ve Bitfinex gibi iki büyük oyuncuyla bağlantı kurdu. Bukele ile birlikte açıklamalarda bulunan Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, bağların Liquid ağı üzerinden% 6,5 oranında ödeme yapacağını söyledi.

Öte yandan, yapılan açıklamalarla birlikte “volkan tahvillerinin” yarısı Bitcoin’e dönüştürülecek ve kalan yarısı altyapı ve jeotermal enerjiyle çalışan Bitcoin madencilik tesisinin geliştirilmesi için kullanılacağı belirtildi.

Mow ayrıca, beş yıllık bir kilitlenmenin ardından hükümetin Bitcoin satmaya başlayacağını ve yatırımcılara ek bir temettü ödeyeceğini açıkladı. Blockstream modeline göre, 10 yılın sonunda, Bitcoin’in öngörülen değerlenmesi göz önüne alındığında, yıllık öngörülen getiri ise %150’ye yakın olabilir.

Mow ayrıca bu planın El Salvador’un Latin Amerika’nın Singapur’u olmasına yardımcı olacağını kaydetti. Mow kaybolma korkusuna atıfta bulunarak “Bunu yapan ilk ülkeler büyük bir avantaja sahip olacak. Bu, ulus devlet Bitcoin FOMO‘nun başlangıcıdır. “dedi.

Bitcoin City altyapısı, madencilik için enerji sağlamaya yardımcı olacak Conchagua Volkanı yakınında inşa edilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar