X


El Salvador Başkanı Açıkladı: Her Üç Salvadorludan Biri, Chivo Cüzdanını Kullanıyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Chivo Cüzdanının aktif kullanıcı sayısını açıkladı. Cüzdan kullanıcılarının sayısı, 2019 nüfusunun ortalama 3'te biri.
16:50
26 Eylül 2021

Sadece üç hafta içinde, El Salvador nüfusunun ortalama üçte biri, Bitcoin (BTC) cüzdanı Chivo’yu aktif olarak kullanmaya başladı.

El Salvador’un Bu Kararına, Birçok Çevreden Tepki Yağdı

En yoğun nüfuslu Orta Amerika ülkesi, yılın başlarında Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi ilan ederek bir ilke imza attı. El Salvador’un bu hamlesi gerek BTC destekçilerinden olumlu, gerekse IMF gibi küresel finans kuruluşlarından olumsuz, birçok tepki aldı ve tartışmalara konu oldu. Üstelik bu karara ciddi derecede karşı olup tepki gösteren El Salvadorlular da vardı. Ancak hükümet, geri adım atmadı ve Bitcoin’i yasal para kabul eden yasayı onayladı. Bununla birlikte birkaç kez yüzlerce adet Bitcoin satın aldı.

Bitcoin’i yasallaştırdıktan sonra El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Chivo adlı cüzdanı indiren her vatandaşa 30 dolar değerinde BTC vereceğine dair söz verdi. Uygulamanın lansmanında teknik sorunlar oluşsa da Başkan, katılımın yüksek olmasından kaynaklı yaşanan geçici problemlerin normal bir durum olduğunu söyledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Cüzdan, 2,1 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı

Bukele, Cumartesi günü, cüzdanı 2,1 milyon kişinin aktif olarak kullandığını kaydetti. Ülkenin nüfusunun 2019 itibariyle 6,5 milyon olduğu göz önünde bulundurulursa bu, halkın ortalama %30’unun Chivo cüzdanını aktif kullandığı anlamına gelir.

Ayrıca Başkan Nayib Bukele, üç hafta gibi kısa bir süre içinde bile,  Chivo cüzdanının, El Salvador’daki herhangi bir bankadan daha fazla kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. Bukele, ilerleyen zamanlarda bu cüzdanın kullanıcı sayısının, ülkedeki bütün bankaların kullanıcı sayısını aşabileceğini düşündüğüne de ekledi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar