reklamı kapat

Dünyanın İlk Çift Yönlü Bitcoin ATM’leri Malta’da Kuruldu

14 Temmuz'da ise MoonZebra isimli bir şirket Malta'da çift yönlü Bitcoin ATM'lerini piyasaya sürdüğünü duyurdu.
13:00
15 Temmuz 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Malta, kripto paraların ve Blockchain teknolojisinin benimsenmesinde oldukça aktif rol oynuyor. Yaklaşık bir hafta önce kripto paralar ve Blockchain teknolojisine yönelik 3 yasa tasarısı Malta Parlamentosunda onaylanmıştı. 14 Temmuz’da ise MoonZebra isimli bir şirket çift yönlü Bitcoin ATM’lerini Malta’da piyasaya sürdüğünü duyurdu.

MoonZebra, insanların fiat para birimleriyle Bitecoin ve Litecoin alım satım işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan bir ATM üreticisi.

2017 yılında Malta’da kurulan ilk Bitcoin ATM’si kaybolmuş ve bu durum yaklaşık 3 bin Euro’luk bir zarara neden olmuştu.  MoonZebra ise böyle bir  durumun bir daha yaşanmayacağı konusunda oldukça emin. Öyle ki dört kripto para uzmanı MoonZebra’nın çift yönlü Bitcoin ATM’lerinin montaj ve bakımıyla ilgilecenek.

Kripto para ATM’leri nasıl çalışır?

Kripto para ATM’leri geleneksel ATM’lerle oldukça benzer bir şekilde çalışıyor. Yatırmak istediğiniz miktarı seçip alıcının Bitcoin adresini girdikten sonra işleminiz tamamlanıyor.

İki yönlü kripto para ATM’leri adeta bir borsa işlevi görür ve Bitcoin’lerinizi fiat para birimlerine dönüştürmenizi sağlar. Ancak, Malta teknolojik dönüşümde yalnız yürümüyor. ABD ve Avrupa’daki birçok ülkedeki Bitcoin ATM’lerinin sayısı Malta’ya oranla bir hayli fazla.

Yerel medya organı Detroit Free Press’e göre Detroit’in farklı noktalarındaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı gittikçe artıyor. Dünya genelindeki Bitcoin ATM’lerini listeleyen Coin ATM Radar’a göre Haziran ayında Detroit bölgesinde yaklaşık 80 Bitcoin ATM’si bulunuyordu. ABD’de toplamda ise 2 binin üzerinde Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Bitcoin ATM’leri dünya genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor fakat bu sırada soygunlarda yaşanmıyor değil. Geçtiğimiz günlerde bir Reddit kullanıcısı şu paylaşımda bulunmuştu:

Evimin yanındaki Bitcoin ATM’si ikinci kez soyuldu. Ahmaklar hükümet tarafından basılmış kağıt paraları aldılar… Aptallar….

Kaynak: Ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.