X


Dünyanın En Pahalı Bitcoin’i İran’da

Ekonomik yaptırımların ardından ülkeler kripto paralara yönelmeye devam ediyor..
15:00
6 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yüksek döviz kuru, ekonomik yaptırımlar ve bazı spekülasyonlarla beraber İran’daki Bitcoin fiyatı tüm dünyadaki en yüksek fiyat durumuna geldi. Peki, bu yükseliş nereye kadar devam eder?

Çarşamba günü İran devlet başkanı Hasan Ruhani’nin Bitcoin madenciliğini onaylaması ve yerel paranın düşüşe geçtiğini kabul etmesiyle Bitcoin fiyatı dünya standartlarının üzerine çıktı.

İran’ın kripto para borsası EXIR’de Bitcoin fiyatı 24.000 dolarlık bir rekor kırdı. Böylece İran’daki yatırımcıların düşen yerel paraya karşı Bitcoin’e sarılmasıyla önceki dünya rekoru 20.000 dolar kırılmış oldu.

EXIR bu konuyla ilgili, “Bitcoin boğa piyasası, Riyal’in dolar karşısında değer kaybetmesiyle zaten başladı.” sözlerine yer verdiği bir tweet paylaştı. Reuters’a göre Riyal Tahran’da ABD dolarına karşı yaklaşık 138.000’den işlem görüyor.

İran Bitcoin madenciliğine kucak açıyor

İran Salı günü resmi olarak, üç hafta içerisinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yapacak endüstri için çalışmalara başlayacağını duyurdu. İran Siber Bölge Yüksek Konsey Sekreteri Abolhassan Firouzabadi ise döviz ve para politikaları olan İran Merkez Bankası’nın bu sektör için de bir politika çerçevesi belirlemesi gerektiğini dile getirdi.

Firouzabadi, İran Merkez Bankası’na bağlı bankacılık ve ekonomi alanında uzman bir haber ajansı olan IBENA’ya, özellikle yenilenen ABD yaptırımlarının ardından Tahran ve ortakları arasındaki ticareti kolaylaştırmak için kripto para kullanımının daha da derinleştirilmesi gerektiğini ifade etti. IBENA da kripto para madenciliğine yönelik yasalarla ilgili nihai politikaların henüz açıklanmadığını kaydetti.

Enflasyon parası

İran petrol dağıtım konusunda dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Ancak Amerika’nın uyguladığı yaptırılmalarla zor duruma düşen İran, kripto paraların dolar karşısında bir kaldıraç görevi görebileceğine inanıyor.

Ayrıca İran bu konuda kripto paralara güvenen ilk ülke de değil. Hepimizin bildiği gibi Venezuela da Amerika’nın yaptırımlarına karşı kripto paralara güvenen bir başka ülke…

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar