X

Disney, Metaverse İçin Kolları Sıvadı!

Artık tema park ziyaretleri bambaşka bir boyuta taşınacak!
10:30
10 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eğlence devi Disney, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak bugün verdiği hizmeti artık sanal dünyaya da taşımak istiyor. Kısa süre önce “Metaverse Tema Parkı” için bir patent alan şirket “Sanal Dünya Simülatörünü” hayata geçirecek. Böylece gerçek tema parkın içinde, bir de sanal park oluşacak.

Disney ve Metaverse

Disney, tema parkı ziyaretçileri için kişiselleştirilmiş etkileşimli cazibe merkezleri yaratacak bir patent için onay aldı. Patenti alınan teknoloji, Disney tema parklarındaki kulaklıksız artırılmış gerçeklik (AR) ürünleriyle karşımıza çıkacak.

Patentin alınan teknoloji sayesinde fiziksel alanlara, duvarlara ve parktaki nesnelere kişiselleştirilmiş 3D efektler  yansıtılabilecek. Ziyaretçiler cep telefonlarını kullanarak bunları inceleme imkanına kavuşacak. Eğlence devi, 28 Aralık 2021’de “gerçek dünyadaki bir mekanda sanal dünya simülatörü” patenti için onay aldı. İlk olarak Temmuz 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine bu başvuru sunulmuştu.

Metaverse ve Fiziksel Dünya Birleşimi

Metaverse” büyük ölçüde, sanal gerçeklik (VR) veya AR kulaklıkları kullanılarak erişilen bir dünya şeklinde hayal ediliyor. Ancak Disney’in önerdiği teknoloji, Metaverse‘i fiziksel dünyaya getirecek. Disney’in Metaverse‘e olan ilgisini ilk kez dışa vurması bu değil. Şirketin Kasım 2021’deki dördüncü çeyrek değerlendirmesi sırasında CEO Bob Chapek, firmanın fiziksel ve dijital varlıkları metaverse’de harmanlamaya hazırlandığını söyledi.

“Fiziksel ve dijital dünyaları daha da yakından bağlayabileceğiz, kendi Disney Metaverse’imizde büyük işler planlıyoruz.”

Kasım 2020’de Disney Resorts Baş Strateji Sorumlusu Tilak Mandadi bir Linkedin makalesinde dijital ve fiziksel dünyayı harmanlamaya odaklandığını paylaştı:

“Geleceğe baktığımızda, fiziksel ve dijital engelleri aşan park deneyimleri, bizim çok heyecan duyduğumuz hedefimizdir. Bu deneyimler kalıcıdır ve misafir katılımı parkların içinde ve dışındadır. Size özgüdürler, ancak aynı zamanda sosyal ve bağlantılıdırlar. Teknoloji sürekli gelişiyor, bu yüzden her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler var.”

Disney, LA Times’a simülatörünün yakın gelecekte gerçekleşecek bir plan olduğunu söylüyor. ABD, Paris, Hong Kong, Japonya, Çin ve  dünya çapında 12 resmi Disney tema parkı bulunuyor. 2021’de Disney, COVID-19 salgını nedeniyle küresel karantinaya rağmen  toplam 17 milyar dolar gelir elde etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar