reklamı kapat

Dijital Paralar, Nakdin Yerini Alabilir Mi?

Eski Bank of China yöneticisinin açıklamalarına dört koşul yerine getirilirse dijital paralar nakdin yerini alabilir. 
10:00
6 Mayıs 2020

Cointelegraph’ın haberine göre, Bank of China eski yöneticisi Li Lihui, dijital yuanın piyasaya sürülmesinin yakın olduğunu ve dört temel koşul yerine getirildiği takdirde merkez bankası dijital para biriminin nakit yerine geçebileceğini açıkladı.

Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) şu anda test aşamasında bulunuyor ve her geçen gün Çin’de daha büyük heyecan yaratmaya devam ediyor. Genel olarak dijital yuan ve kripto para biriminin etkisi üzerine yapılan aramalarda da son zamanlarda hızla artış görülüyor.

Dijital Yuan ve Nakit

Lihui, 5 Mayıs’ta People’s News’te dijital yuan’la ilgili bazı açıklamalar yaptı ve WeChat Pay ve Alipay‘ın aksine, dijital yuan‘ın herhangi bir ağdan veya üçüncü taraf bankadan bağımsız olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Ancak dijital yuan’ın nakit veya diğer mevcut ödeme çözümlerinin yerini alması için dört temel koşulun yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Lihui’nin açıklamalarında yerine getirilmesi gereken koşullar ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Dijital yuan’ın, geleneksel para biriminin ve genel ödeme araçlarının baskın biçimi olup olamayacağı; daha yüksek verimliliğe, daha düşük işlem maliyetlerine, ticari değere sahip yeterli ekonomik ölçeğe ve insanların kabul görmesine bağlıdır.

Paraların Dijital Formları

Lihui, bir para biriminin dijital teknoloji kullanması durumunda dijital para birimi olarak adlandırılabileceğine inanmadığını ifade ediyor. Dijital para birimini üç kategoriye ayıran eski yönetici bu kategorileri şu şekilde sıralıyor: Yasal dijital para birimi (Merkez Bankası Dijital Para Birimleri veya kısaca CBDC), Blockchain tabanlı kripto para birimi ve güvenilir kurum dijital para birimi.

Lihui yaptığı açıklamalarda Bitcoin gibi kripto para birimlerinin anonim ancak aynı zaman şeffaf olacak şekilde tasarlandığını dile getirdi. Lihui’ye göre dijital yuan, anonim işlemlere izin veren teknolojiyi de destekliyor. Ancak isimsiz işlemlerde sıklığa ve miktarlara sınırlama getirileceğinin de altını çiziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.