X


DeFi Sektöründe Bir İlk: Son Geldi Mi?

DeFi sektörü sona mı geldi?
21:11
1 Kasım 2020

Kripto para yatırımcılarının önemli bir kısmı DeFi yani merkeziyetsiz finans ifadesini 2020 yılında ilk defa duymuş oldu. 2017 yılından beri sektörde olan DeFi uygulamalarının 2020 yılında adlarından söz etmelerinin sebebi ise bunların yaşadığı “çılgın” fiyat artışı olarak ifade edilebilir. Compound, Aave, Maker ve bunun gibi birçok DeFi projesi kesinlikle 2020 yılının ilk üç çeyreğine damga vurdu ve bütün yatırımcılar bu konuda hemfikir.

Devamlı olarak DeFi uygulamalarındaki kilitli token’ların değeri artmaya devam ederken geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir şey yaşadı. DeFi uygulamalarında kilitli token’ların toplam değeri yaklaşık olarak 13 milyar dolara kadar ulaştıktan sonra, boğa koşusundan beri ilk defa daha düşük bir seviyede kapanış yapmış oldu. Mayıs ayında DeFi uygulamalarında kilitli token’ların toplam değeri 1 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu hafta ise söz konusu fonların 12,4 milyar dolara ulaştığı görülüyor.

Ancak bu büyüme ne kadar çılgınca gelirse gelsin yavaşlamanın olduğu da inkar edilemez bir gerçek. DeFi uygulamalarındaki toplam değer Ekim ayının sonunda, Ekim ayının başındakine kıyasla daha düşük bir seviyeye çekildi. DeFi çılgınlığı başladığından beri böyle bir gelişme görülmemişti ve bu kesinlikle bir ilk anlamına geliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

DeFi Uygulamaları İçin Bir İlk

1 Ekim tarihi verilerine bakıldığında DeFi uygulamalarındaki toplam değerin 11,28 milyar dolar olduğu görülürken 31 Ekim tarihinde bu değer 11 milyar dolara çekildi. Tabii ki bunun yaşanmasında etkili olan bir diğer faktör lider kripto para birimi Bitcoin’in inanılmaz bir yükseliş yaşayarak bütün ilgiyi üzerine toplaması oldu.

Bitcoin fiyatı 14.000 dolara kadar yükselerek ayın son günlerinde birçok DeFi yatırımcısının aklını çelmiş olabilir. DeFi uygulamalarında kilitli olan token’ların değeri yavaşlasa da bu sektörün bittiği anlamına gelmiyor. Birçok uzman DeFi projelerinin geleceğinin var olduğunu ve bunun ICO patlaması gibi olmayacağını vurgulamakta.

Bitcoin’in bu beklenmeyen yükselişi sadece DeFi uygulamalarını değil altcoin’leri de çok kötü vurdu ve bu aylık istisna çok da etkili olmayabilir. 31 Ağustos tarihinde DeFi uygulamalarında kilitli toplam değer sadece 9 milyar dolardı. 1 Ağustos tarihinde bunun  4 milyar dolar olması ise DeFi sektörünün 30 gün gibi kısa sürede değerini ikiye katlayabildiğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar