X


Bitcoin’den Bir Rekor Daha Geldi: BTC Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Bitcoin aylık kapanışta bir rekor kırdı.
10:13
2 Kasım 2020

Piyasa değerine göre en iyi kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), oldukça çalkantılı geçen Ekim ayını şimdiye kadarki en yüksek aylık kapanışla kapatmış oldu. Lider kripto para birimi Binance borsasında ayı 13.820 dolar ile kapattı ve bu rakam Aralık 2017’de görülen rekor seviye 13.718 doları geride bırakmış oldu.

Bitcoin’den Yeni Rekor

Aslında yeni rekorun, Bitcoin whitepaper’ının yayınlanışının 12. yıl dönümü ile aynı güne denk gelmesi bu rekorun farklı bir öneme sahip olmasını sağladı. Ancak bunların yanında Bitcoin, diğer borsalarda böyle bir başarı elde edemedi ve hatta Bitstamp’ta ana direnç seviyesinin altında bir kapanış yaşandı.

Öte yandan Bitcoin daha önce 15 Ocak 2018’den bu yana en yüksek kapanışını 31 Ekim’de 14.100 dolar ile yapmıştı. Ama pek çok beklentinin aksine Bitcoin’in 14.000 doları aşmış olması başka bir boğa koşusunu başlatmadı ve bir geri çekilme yaşandı.  Boğalar bu kilit seviyeyi tutmayı başaramadı ve kripto para birimi Kasım ayının ilk gününde yavaş yavaş 13.629 dolara geri döndü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yine de CFTC’nin BitMEX üzerindeki baskısı ve OKEx‘in para çekme işlemlerini askıya alması gibi kötü haberlere rağmen Bitcoin Ekim ayında yüzde 30’a yakın bir artış gösterdi.

Bitcoin’in Başarıları

Ekim ayı Bitcoin için oldukça başarılı geçti. Tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen 13 Mart’tan sonra BTC 2020 yılındaki en başarılı ikinci ayını Ekim’de sergilemiş oldu. Buna ek olarak kripto para birimi 2020’de yüzde 95 artarak altın ve S&P 500’den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

Ayrıca CoinMarketCap verilerine göre, Bitcoin piyasa  hâkimiyeti şimdi yüzde 63,6’ya ulaştı ve bu Temmuz başından bu yana görülen en yüksek seviye olarak nitelendiriliyor. Öte yandan çoğu altcoin, Bitcoin’in son rallisine ayak uydurmakta zorlanıyor ve en büyük kayıpları DeFi sektörü veriyor.

Bunların yanı sıra Bitcoin’in whitepaper’ının yayınlanmasının üzerinden tam 12 yıl geçti ve bu süreç içinde BTC’nin emin adımlarla yolunda ilerlediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. 12 yıl önce Satoshi Nakamoto siberpunklardan, siber güvenlik mühendislerinden ve diğer programcılardan oluşan küçük bir gruba bir mail gönderdi ve devrimci hareketi başlattı.

O günden bu güne Bitcoin gelişimini sürdürüyor ve durmadan ilerliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar