X


DAO’nun Muhtemel 7 Tehlikesi

18:00
5 Haziran 2016

DAO aldığı 132 milyon dolar eşdeğerindeki 12.97 milyon Ether ile (piyasadaki Ether’lerin yüzde 14’ü) en başarılı kitle fonlama kampanyası olmayı başardı.

ICO’da satışları resmi olarak kapanan, fakat borsalarda işlem görmeye başlayan DAO hakkında Distributed’da yayınlanan makalede DAO’nun 7 büyük tehlikesine dikkat çekiyor ve yeni güncellemeler yapılana kadar DAO’nun kullanılmaması gerektiğini savunuyor. Bu maddelere kısa kısa göz atalım.

‘Olumlu İlk Hüküm ve Reddetmenin Zorluğu’

DAO’ya evet demek çok kolayken DAO’da hayır oyu kullanmak çoğunlukla yadırganır.

‘Stalker Saldırısı’

DAO’yu bırakıp fonunuzu Ether’e çevirirken blockchain’de herkese açık olarak görünen bu işleminiz sonucu stalker’ların saldırılarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz ve stalker’lar fonunuzu çekmenizi engelleyebilir.

‘Tuzak Saldırılar’

Büyük bir yatırımcı bir teklif için kendi çıkarı adına olumlu oy kullanabilir ve kullanıcılar son dakikada bunu görüp yüksek miktarda evet oyu girebilir. Oysaki o büyük yatırımcının oyu tuzaktır ve fonların geri çekilmesi neredeyse imkânsızdır.

‘Token-Değeri Saldırısı’

Büyük yatırımcılar paniğe sebep olarak token fiyatlarını düşürür ve fiyatlar dibe vurduğunda çok sayıda token satın alır.

‘Kalan-Bakiye Saldırısı’

Yaratılan panik havasından sonra DAO’dan ayrılmalar token değerini yükseltir. Ayrılan kullanıcı yüksek fiyatlardan tekrar alış yapamayacağı için fiyat yüksek kalmaya devam eder.

Sayıca Çok Bir Grubun Saldırısı

Bunun önüne geçmek için küratörlerin görevlendirilmesi iyi bir seçenek olsa dahi bir grubun yaptığı teklifler çok sayıda olacağından tespit edilmeleri neredeyse imkânsızdır. Bu saldırıları kitlesel bir ilgiye maruz kalan yatırımlardan ayırmak zordur.

Eş Zamanlı, Bağlantılı Saldırılar

Eş zamanlı teklifler DAO sistemi içinde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Örneğin, oy süresinin bitimine kadar oy verenlerin ayrılmasını engellemek hapsolmuş oylayıcının fonlarında olumsuz yönde bir etki bırakabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER