X


Ethereum DAO 132 Milyon Dolar ile En Başarılı Kitle Fonlama Kampanyası Oldu

23:01
28 Şubat 2016

Ethereum DAO, şu ana kadarki en başarılı kitle fonlama kampanyası olmayı başardı. Platform 1 aylık halka arz sürecinde 130 milyon dolardan daha fazla fon topladı.

Blockchain temelli DAO’lar (Merkezsiz Otonom Organizasyon) demokratik bir şekilde işleyen yeni nesil organizasyonlar veya şirketler olarak görülüyor. Ethereum protokolüyle ortaya çıkan DAO konsepti bir organizasyondaki tüm işlemleri gerçekleştirmek için oluşturulan smart contract’larla yönetilebiliyor.

Kitle fonlama ise kriptopara piyasasında son zamanlarda en çok duyulan kavramlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Önceden belirlenen sayıda kripto-token’lerle yapılan kitle fonlamayı şu ana kadar pek çok şirket kullanmış durumda.

Kitle fonlamadaki bu token’ler kampanya öncesinde madenden çıkarılıyor ve kampanya sırasında kişi ve kurumlara satılıyor. Şirket/geliştiriciler ise bu token’leri satarak diğer kaynakların destek ve gelişimi için gerekli olan yatırımı almış oluyor.

Ethereum Vakfı da kendi DAO’sunu çıkaran kurumlardan sadece biri. Ethereum’un DAO’su yatırımcılarına operasyonlarda şeffaflık garantisi veriyor. Toplamda 12 milyondan fazla Ethereum’a karşılık 1,17 milyar DAO token’ı satarak 132.32 milyon dolar yatırım aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar