reklamı kapat
  • BTC  :  33.626,97 ₺
  • ETH  :  2.133,01 ₺
  • BCH  :  3.877,37 ₺
  • XRP  :  2,74 ₺
  • BTC 33.626,97
  • ETH 2.133,01
  • BCH 3.877,37

Coinbase SegWit’i Twitter Karakter Limitine Benzetti

10 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Coinbase Mühendislik Direktörü ve Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee Twitter’ın 140 karakter limiti kolaylığı ile bitcoin ölçeklenme çözümü SegWit arasında benzerlikler görüyor ve bunun sadece boyutla alakalı olmadığını düşünüyor.

Charlie Lee attığı tweet’te şunları yazdı:

“Vov! Twitter bugün soft fork’a gitti ve limite karşı olan isimlere verilen cevapları saymayarak karakter limitini artırdı. Bu tıpkı SegWit gibi!”

Peki Twitter’daki değişiklik tam olarak ne getiriyor? 30 Marttan itibaren yürürlükte olan değişikliğe göre tweet’lerin altındaki cevaplarda kullanıcı isimleri artık görünmeyecek. Bununla birlikte mesaj için boyuttan tasarruf etme amaçlanıyor. Twitter değişikliği “bir sohbeti okurken tweet’in başındaki @kullanıcıadları’ndansa artık insanların ne yazdıklarını göreceksiniz.” şeklinde bir tweet’le duyurdu.

Coinbase bitcoin ölçeklenme çözümü SegWit’i destekliyor ve alternatif Bitcoin Unlimited projesine karşı çıkıyor. Charlie Lee’nin açıklamasına göre hard fork’a gidilmesi durumunda Coinbase’in sahibi olduğu GDAX kriptopara borsası Bitcoin Unlimited kodunu desteklemeyecek. Zira Lee Mart başında şunları yazmıştı:

“GDAX veya diğer borsalar için Bitcoin Unlimited chain’ini olduğu gibi desteklemek aşırı risklidir. Çünkü her an ortadan kaldırılabileceği için dayanıksız ve güvenilmezdir.”

Ancak diğer büyük bitcoin borsaları sistem ayrılırsa hem SegWit’ hem de BU token’lerini kabul etmeye meyilli görünüyor. Mart ayı ortalarında, Bitfinex, Birstamp, BTCC ve Kraken’in aralarında olduğu 18 kriptopara borsası ortak bir açıklamaya imza atmıştı. Açıklamaya göre borsalar, Unlimited ekibinin fork’u başarıyla atlatması ve iki chain’i ayrı tutması halinde yeni coin’i BTU olarak isimlendirecek ve BTC ile birlikte listelemeyi kabul edecek.

OKCoin’in imzası açıklamada bulunmasa dahi OKCoin kurucusu da hard fork’a gidilmesi durumunda hem SegWit hem de BU token’lerini destekleyeceklerini açıkladı. Japon bitFlyer, Çinli Huobi, Avrupalı BTC-e ve Nijeryalı Bit-x gibi diğer borsalar ise henüz hard fork’la ilgili görüşlerini paylaşmadı.

loading...