Reklam

Citigroup’un Eski CEO’su: “Yakında Tüm Bankalar Kripto Para Alım Satım Seçeneğini Düşünecek”

Orogen Group CEO'su Vikram Pandit, bir ila üç yıl içerisinde tüm büyük bankaların aktif olarak kripto varlıkları alım satımını ciddi şekilde düşüneceğine inanıyor.
16:40
8 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

2007 ve 2012 yılları arasında Citigroup’un CEO’luk görevini üstlenen Vikram Pandit, yakında büyük bankaların kripto para dünyasına ciddi girişleri düşündüğünü aktardı. Bloomberg muhabiri Haslinda’nın raporunda Vikram Pandit, kripto para piyasasının geleceği hakkında önemli noktalara değindi.

Vikram Pandit’in Görüşleri

Orogen Group CEO’su Vikram Pandit, bir ila üç yıl içerisinde tüm büyük bankaların aktif olarak kripto varlıkları alım satımını ciddi şekilde düşüneceğine inanıyor. Singapur Fintech Festivali’nde konuşan Pandit, geleneksel bankacılık endüstrisinin 2021’de patlama kaydeden kripto para birimlerine ısındığını belirtti.

Vikram Pandit, Citigroup’u 2007’den 2012’ye kadar CEO olarak yönetti ve sonrasında teknoloji odaklı yatırım şirketi The Orogen Group’u kurdu. BlackRock, Mastercard ve BNY Mellon dahil olmak üzere geçtiğimiz yıl bir dizi finansal kurum ve şirket kripto dünyasına adım attı.

Bloomberg tarafından bildirilen yakın tarihli bir analize göre en büyük Wall Street bankalarının kripto para benimsenmesinin daha yüksek boyutlara ulaşabileceğini bekliyor. Golmand Sachs 82, Wells Fargo, Fidelity ve JPMorgan onlarca kripto uzmanını işe aldı. Kripto para piyasası toplam değeri yıl başında 450 milyar dolarken bugün itibarıyla 3 trilyon doları aştı.

CBDC Parantezi

Bloomberg, Pandit’in merkez bankası dijital para birimleri hakkında olumlu yorumlarını kaydetti. Banknotların ve madeni paraların dijital bir versiyonu, insanların merkez bankası parası bulundurmasına ve ödeme yapmasına imkan tanıyacak. Bununla birlikte Pandit CBDC‘lerin parayı dünya çapında hareket ettirmenin daha kolay ve ucuz hali olarak tanımladı.

Citigroup’un eski patronu, Coinbase gibi kripto şirketlerine yatırım yaptı ancak diğer bankacılık devleri bu alana henüz hevesli değil. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin‘i defalarca “değersiz” olarak nitelendirmişti. Dimon, bankanın kripto para erişimini mümkün oldukça şeffaf tutmaya çalıştığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar