reklamı kapat

Çinli Milyonerler Bitcoin’leriyle Bakın Ne Yapıyormuş?

Kripto para zenginleri varlıklarını çeşitli şekillerde değerlendirebiliyor. Guo Hongcai'nin ilgi çekici bir hikayesi var.
07:00
22 Temmuz 2018

Bundan yıllar önce bir bitcoin’in fiyatı günümüze nazaran oldukça düşüktü. Bitcoin’e erken yatırım yapanlar bu yüzden milyonlarca dolar kâr elde etti. Bu kripto para zenginlerinden biri California’da bir köşke sahip ve bu kişinin bahçesinde yetiştirdiği “frenk soğanları” bakın ne anlama geliyor?

Guo Hongcai bir zamanlar Çin’de bir kasaptı. Bitcoin’in yok pahasına alınıp satıldığı günlerde BTC yatırımı yapan Hongcai bir milyonere dönüştü. Kripto zengini, servetinin bir kısmını ülke dışından emlak satın alarak harcıyor.

Hongcai nisan ayında tam 500 bitcoin sattı ve bu parayla 9.290 metrekare alana kurulmuş büyük bir köşk satın aldı. Köşk California eyaletinde bulunan San Francisco’ya doksan dakikalık sürüş mesafesinde. Bu saray yavrusunun yanı sıra Hongcai’nin Rolls-Royce marka otomobili de Bitcoin arbitrajından elde edilen parayla alındı. Hongcai otomobilini köşkünün bahçesinde yer alan “frenk soğanlarının” yanına park ediyor. Peki bu bitkiler gerçekte ne anlama geliyor?

Bitcoin’e yaptığı yatırım sayesinde satın aldığı eve “Frenk Soğanı Köşkü” adı veren Guo bu durumun nedenini açıklıyor: Çinliler kripto para yatırımı yaparak büyük paralar kazanan kişilere kendi aralarında bu bitkinin ismiyle sesleniyor.

Guo Hongcai, ABD sınırları içerisinde Bitcoin alıp satmanın oldukça kolay olduğunu ifade ediyor. Çinli yetkililerin bu konuda uyguladığı sıkı yasaklar bütün kripto severlerin malumu. Guo konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

Birleşik Devletler’de Bitcoin satmak çok normal bir davranış, bu parayla dilediğiniz her şeyi satın alabiliyorsunuz.

Çinli düzenleyiciler kripto paraların ülke sınırları içerisinde bir sektör haline gelmesini engellemek için birçok önlem uyguluyor. Sonuç olarak ülkedeki kripto milyonerleri yönlerini yabancı ülkelerdeki emlak piyasalarına döndürüyor. Kimileri doğrudan kripto para yoluyla gayrimenkul satın alırken, Hongcai gibileri bir bankaya gitmek zorunda kalmadan Bitcoin yoluyla yabancı para birimlerine erişiyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun