reklamı kapat
  • BTC  :  33.921,09 ₺
  • ETH  :  2.087,34 ₺
  • BCH  :  3.910,94 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • BTC 33.921,09
  • ETH 2.087,34
  • BCH 3.910,94

Çinli 10 Şirket Sigorta Sistemine Blockchain Getiriyor

17 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Dijital paralar ve blockchain’le arası en açık ülkelerden biri Çin’den, sektör haberleri gelmeye devam ediyor. Geçmişte pek çok kez küresel çapta bitcoin fiyatı düşüşüne tek başına sebebiyet veren ülke, son aylarda kripto para borsalarına getirdiği yeni regülasyonlar ile gündemde. Çin’de çıkan bu haber ise sigortacılık sistemiyle blockchain’i buluşturuyor.

Ülkede bir grup sigorta şirketi yeni bir blockchain denemesini tamamladı. Sina Finance’ın geçtiğimiz günlerdeki haberine göre Shangai Insurance Exchange (Sigorta Borsası) ülkedeki sigorta işlerini merkez alan bir blockchain testi başlattı.

Proje için 9 sigorta şirketi 2016’da kurulan ve Çin’in ilk sigorta varlıkları işlem platformu olan Shangai Sigorta Borsası ile ortak çalışma yapmak için bir araya geldi. Şirketler arasında Cathay Life Insurance (Hayat Sigortası), Meji Yasuda Life Insurance AIA Group, China Continent Property & Casualty Insurance (Kıta Emtiası & Hasar Sigortası) ve Minsheng Life Insurance bulunuyor.

Habere göre testin amacı blockchain’in takip edilebilirlik ve güvenlik özelliklerini kullanmak ve sigorta şirketlerinin karşılaştığı kredibilite sorunlarını çözmek. Katılımcı şirketlerden People Insurance Company of China’nın başkanı Wang He, yaptığı açıklamada, sigorta sektörünün bilgi paylaşımına ihtiyaç duyan pek çok katılımcı içeren birbirinden tamamen farklı sistemlere dayandığı düşünüldüğünde blockchain’in sektörün tam aradığı şey olduğunun altını çizdi. Blockchain’in iyice ticarileştiğini kaydeden He, blockchain’den faydalanmanın yollarını arayanların büyük boyutlu veriler, biyolojik tanıma ve yapay zeka gibi diğer teknolojilerle çalışması gerektiğini belirtti.

Sina Finance’ın haberinde bunun yanı sıra Çinli sigorta şirketlerinin blockchain’e artan ilgisinden bahsedilerek Sunshine Insurance, Ping An Group, online emtia sigortası Zhong An ve Taikang Life’in geçmişte gerçekleştirdiği testler hatırlatıldı.

loading...