X


Çin’in Kripto Para Yasakları Bildiğimiz Gibi Değil Mi?

Çin vatandaşları yasal olarak Bitcoin sahibi olabiliyorlar ve bununla ilgili hükümette herhangi bir ceza almıyorlar.
17:00
24 Mayıs 2019

Geçtiğimiz günlerde Çin basının yaptığı bir açıklamaya göre, yerel halk Bitcoin alabiliyor ve kripto para cüzdanlarında Bitcoin’lerini saklayabiliyor. Ayrıca bu durum kripto yasağına rağmen bir suç teşkil etmiyor.

Bitcoin Yasak Değil

Çin Merkez Bankası uzmanlarından Sa Xiao’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamaya göre, Çin’de Bitcoin bulundurmak ve kripto para cüzdanlarında depolamak “kesinlikle” yasal… Ayrıca Xiao’ya göre, 2013 yılından bu yana Bitcoin Çin’de “özel mülk” olarak kabul ediliyor ve Çin hukuku tarafından korunuyor.

Öte yandan U.today’in haberine göre, Xiao kripto paralarla ilgili OTC işlemlerinin de Çin’de suç sayılmadığını dile getiriyor. Çin yasaları bu duruma iki kişi arasındaki mülk değişimi olarak bakıyor ve dolayısıyla devlet bu duruma müdahale etmiyor.

Ancak konu işletmelere ve firmalara geldiğinde işler değişiyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması olarak bilinen ve Çin’in Facebook’u olarak tanımlanan WeChat, kripto paralarla işlem gerçekleştiren kullanıcılarının hesaplarını kapatacağını açıklamıştı. WeChat’in yaptığı açıklamaları bu yazımızda detaylı olarak sizlerle paylaşmıştık.

Yasaklar Dolandırıcılar İçin

Sa Xiao’ya göre, Çin’in ICO yasağı yalnızca deneyimsiz yatırımcıları dolandırmaya çalışan dolandırıcılarla savaşmak için var.

Bununla beraber peer to peer dışındaki kripto para işlemleri Çin Ceza Kanunu’nun 225. Maddesi olan, “Piyasa düzenini ciddi şekilde bozan diğer yasa dışı faaliyetler” kapsamında suç olarak yorumlanabilir.

Anca Xiao gibi düşünen analist sayısı çok az. Çin’deki çoğu analist ülkede Bitcoin yatırımı yapılmaması konusunda yatırımcıları sürekli uyarıyor. İşlemler peer to peer gerçekleşse dahi, konuyla ilgili yasalar yeterince açık olmadığı için yatırımcıların başı ciddi şekilde belaya girebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar