X


Çin’in İlk Blockchain ETF’si İnceleniyor

Çinli bir firma Çin’in ilk Blockchain ETF’ini piyasaya sürmek için adım attı.
17:00
30 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

80 milyar doların üzerinde müşteri varlığına sahip olan Çinli varlık yönetimi firması Penghua Fund, ülkede Blockchain borsa yatırım fonunu (ETF) listelemek için başvuruda bulundu.

Başvuru İnceleniyor

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) web sitesinden elde edilen bilgilere göre, ülkenin mali düzenleyicisi şu anda Penghua’nın başvurusunu inceliyor. Shanghai Securities News’in haberine göre, düzenleyici kurum eğer Penghua’nın “Penghua Shenzhen Stocks Blockchain ETF” adlı fonunu onaylarsa, Çin ilk Blockchain temalı fonuna sahip olacak.

Merkezi Shenzhen’de bulunan Penghua’nın web sitesindeki bilgilere göre, şirketin yönetiminde 564 milyar yuan yani yaklaşık olarak 80 milyar dolar varlık bulunuyor. Bunun yanında şirket, 159 kamu fonunu, 10 ulusal sosyal sigorta yatırım portföyünü ve 4 temel emeklilik sigorta yatırım portföyünü yönetiyor.

Öte yandan geçen hafta Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, piyasa değeri ile ilk 50 Blockchain ile ilgili hisse senetlerinden oluşan bir Blockchain 50 Endeksi başlattı. Endeks şu anda Ping An Bank ve geçen yıl Bitcoin madencilik faaliyetlerine 80 milyon dolar yatırım yapan internet şirketi Wholeasy gibi çeşitli sektörlerden şirketlere sahip.

Ayrıca dünyanın başka yerlerinde, Invesco-Elwood’un Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören fonu da dahil olmak üzere şu anda faaliyet gösteren en az yedi Blockchain ETF’i var. Haziran ayında, The Blokc bu ETF’lerin performansını analiz etti ve değerlerinin bu yılın Ocak ve Mayıs ayları arasında keskin bir şekilde arttığını ortaya çıkardı.

Çin ve Blockchain

Bilindiği gibi son zamanlar Çin Blockchain konusunda önemli adımlar atıyor. Özellikle daha önce bu haberimizde de sizlere bahsettiğimiz gibi Xi Jingping’in Blockchain açıklamalarının ardından bu adımlar hız kazandı. Çin Devlet Başkanı bu konuda lider olmak istediklerini ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar