X


Çin’e Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor: İki Dev Borsadan Operasyonları Durdurma Kararı

Gateio ve Coinex'ten önemli karar.
16:44
30 Eylül 2021

Çinli gazeteci Colin Wu, Coinex borsasının Çin operasyonlarını durdurma kararı aldığını duyurdu. Çin’de çalışmalarını yürüten birçok şirket, bu bölgeden ayrılmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Gateio, Çin’de yeni kullanıcı kayıtlarını kabul etmeyeceğini bildirdi.

Bu Borsalar Çin Hizmetlerini Yeniden Ele Aldı

Çin’in en büyük kripto para borsası Gateio, Çin lokasyonunda kullanıcı kaydı yapmayacağını belirtti. Mevcut kullanıcıların bu durumdan etkilenmeyeceği belirtilirken geleceğe yönelik bir hamle olmasına vurgu yapıldı. CMC verilerine göre işlem hacmi bakımından büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinex, Çinli kullanıcılarının hesaplarını kapatacağını ve platform erişimini sonlandıracağını açıkladı. Coinex’in bildirdiği üzere 31 Ekim 16.00’a kadar tüm hesaplar kapatılarak erişimi sonlandırılacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tüm bu kapanma kararları yalnızca birkaç borsadan oluşmuyor. Zhao Dong tarafından kurulan Renrenbit borsası da işlemlerini tamamen sonlandıran platformlar arasında yer aldı. Huobi, Çin lokasyonundaki tüm kullanıcılarını terk ediyor. Hafta başında bildirilen duyuruda Huobi, Çin’deki tüm kullanıcıların ürünlerine erişimini yasakladığını aktarmıştı.

Kripto Şirketleri Çin’de Baskı Altında

Birçok kripto para borsası, Çin Halk Bankası (PBoC) ve Komünist Parti yetkililieri tarafından kripto para birimleri ve madencilik boyutlarında zor durumda bırakıldı. Düzinelerce platform ya tamamen kapandı ya da hizmetlerini Çin’den çekmek zorunda kaldı. Milyarder girişimci Elon Musk kısa süre önce kripto para endüstrisinin Çin Komünist Parti’sinin gücünü tehdit ettiğini öne sürmüştü. Bu nedenle düzenleme çalışmalarının ileri derecede sıkı olduğunu belirten Musk, düzenleme stratejilerine katılmadığını kaydetti.

Çin son olarak kripto para birimlerini yasa dışı işlemler için kullanılan araçlar olarak tanımlamıştı. Kripto yasağı, lider Bitcoin’in darbe yemesine neden olsa da piyasa defalarca gelen yasaklara karşı bağışıklık kazanmaya çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar