X


CIA ile Satoshi Nakamoto Arasında Bağlantı Mı Var?

18:00
11 Mayıs 2016

Satoshi Nakamoto’nun gizemi hiç şüphesiz ki önümüzdeki yılların gündemini meşgul etmeye devam edecek.

Bazı kaynaklar CIA’in Bitcoin’in ortaya çıkışında parmağı olduğunu iddia etse de bu türden iddiaları destekleyen kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte Bitcoin Foundation’ın önemli isimlerinden Gavin Andresen’in geçtiğimiz yıllarda CIA merkezinde Bitcoin konulu bir konuşma yaptığı biliniyor.

Dollar Vigilante’de yayınlanan bir makalede öne sürülen komplo teorisinde ise CIA’in ve diğer istihbarat kurumlarının Bitcoin’in gelişimine yedi yıllık süreçte katkıda bulunmuş olabileceği iddia ediliyor.

Ancak Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi değil de geliştiricilerden oluşan bir grup olabileceğine rağmen bunun Bitcoin ve CIA bağlantısını doğrular nitelikte olmadığı ise son derece aşikâr.

İstihbarat kurumlarının Bitcoin’e ilgisi olsa dahi Gavin Andresen’in konuşmasından sonra CIA ile Bitcoin bağlantısının devam ettiğine dair bir kanıt yok.

Konuya dair tüm spekülasyonların kaynağının ise Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna dair hâlâ daha yeterli kanıtın olmaması olarak gösteriliyor. Ortaya atılan fikirler önemsiz görünmese dahi CIA ile Bitcoin’in bağlantısı olduğu iddiası şu aşamada belirsiz görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER