Reklam

CFTC Başkanı Vadeli İşlemlerin Bitcoin Fiyatına Etkisini Değerlendirdi

CFTC başkanı Bitcoin vadeli işlemlerinin Bitcoin fiyatının düşmesinde etkili olduğunu ifade etti.
09:00
8 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) başkanı Christopher Giancarlo Bitcoin vadeli işlemlerinin Bitcoin fiyatının düşmesine neden olduğunu savundu.

Bitcoin Vadeli İşlemleri

Wall Street’ten bazı isimler CFTC’nin Bitcoin vadeli işlemlerini onaylamasını ve CBOE, CME tarafından sunulmasını eleştirmişti. CME’de şu anda 80 milyon doların (20000 BTC) üzerinde vadeli işlem hacmi bulunuyor. Giancarlo şöyle konuştu:

Vadeli işlemler ilk defa Bitcoin karşısında, fiyatın düşmesi adına spekülasyon yapmayı mümkün kıldı. San Francisco Fed ekonomistleri 2018’de vadeli işlem ürünlerinin ortaya çıkmasından sonra Bitcoin fiyatının düştüğünü açıklıyor.

Diğer yandan Giancarlo Bitcoin’in yaklaşık %80 değer kaybetmesinin iyi bir gösterge olduğunu söyledi. Blockchain zirvesinde durumu şöyle değerlendirdi:

Fiyatın düşmesi spekülatif balonun sönmesine yardım etti. Belki bu yeni teknolojinin ve varlık sınıfının gelişmeye devam edebilmesi için daha sessiz bir ortam yaratmak gerekiyor.

Bitcoin Fiyatı

Geçtiğimiz yıl Tom Lee Bitcoin düzenlemeleri hakkında şu yorumu yapmıştı:

Bitcoin fiyatı CBOE vadeli işlemlerinin sonlarına yaklaşıldığında dalgalanma yaşıyor. Verilerimize baktığımızda bunun doğru olduğunu görüyoruz. Genel bakılırsa Bitcoin CBOE sözleşme sonuna 10 gün kala %18 değer kaybetti.

CBOE ve CME vadeli işlemlerinin Bitcoin ile gerçek bağlantısı bulunmuyor, sözleşmeler tamamen fiat tabanlı. Yani sözleşmeler sonucunda dolarlar değiştiriliyor, tarafların Bitcoin sahibi olmasına gerek yok. Teorik olarak 1 Bitcoin CME vadeli işlemlerinde 1 ya da 1 milyon dolar olabilir, çünkü arz ve talep için herhangi bir sınır konmuyor. Bu yüzden dolar tabanlı bu değişimler kurgudan ibaretler.

Tabi bu durum spekülatörlerin oldukça işine geliyor olabilir. Gerçekte bunun Bitcoin’le alakasız bir yarış olduğu söylenebilir. Fakat Fed ve diğer analistlere göre vadeli işlemler Bitcoin’in talep ve arzını etkilemese de bir şekilde Bitcoin fiyatını etkiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar