X


CEX.IO’dan Kimlik Doğrulama Adımı

Brexit kapsamında işleri biraz karışan CEX.IO müşterilerinden kimliklerini doğrulamalarını talep ediyor…
12:00
12 Aralık 2018

Financial Trading’in 11 Aralık tarihli haberine göre, İngiltere merkezli kripto para borsası CEX.IO kullanıcıların kimlik bilgilerini paylaşmalarını istiyor.

2013 yılında bir bulut madenciliği sağlayıcısı olarak piyasaya atılan CEX, Londra merkezli bir kripto para birimi borsası olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda sekiz ana dijital para birimi ve dört ana geleneksel para birimini destekleyen CEX’in Coinmarketcap verilerine göre günlük işlem hacmi 4.9 milyon dolar civarında…

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ihtimaliyle yani Brexit ile beraber borsanın durumu biraz karışmış olsa da CEX.IO uluslararası müşterilerle iş yapmayı amaçlıyor. Bu amaçla da Avrupa Birliği’nin Beşinci Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi de dahil olmak üzere uluslararası düzenlemelere uymaya çalışıyor. Temmuz 2018’de yürürlüğe gire direktiflerin Avrupa Birliği üye ülkelerinde uygulanmaya başlaması için 10 Ocak 2020’ye kadar süre verildi.

Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Finansal Suçları İnfaz Ağı’nın kayıtlı bir üyesi olan CEX.IO Amerika yasalarına da uygun olarak faaliyetlerini sürdürmek zorunda. Tüm bunlar göz önüne alındığında CEX Düzenleme İşleri Danışmanı Serhii Mokhniev borsanın kararını şu şekilde açıkladı:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto para birimi işlemlerini yasal bir çerçevede gerçekleştirmenin önemini her zaman göz önünde bulundurduk. Bu yüzden AB’de Beşinci Kara Para Aklamayı Önleme Direktifleri kabul edilmeden çok önce geleneksel para birimleriyle yapılan işlemlerde kimlik doğrulama adımı uygulamaya konulmuştu.

Aralık 2017’de Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri kripto tabanlı para aklama ve vergi kaçakçılığı konusunda ortaklaşa bir eylem planı çizeceklerini açıkladı. Avrupa Birliği’ndeki direktifler doğrultusunda artan düzenlemelerle kripto para yatırımcılarının kimlik bilgilerinin mümkün olduğunca saklı kalmaması amaçlanıyor. Ekim ayında bu konuyla ilgili İngiltere Hazine Bakanı Stephen Barclay şunları dile getirdi:

İngiltere hükümeti kara para aklama ve terörle mücadele kapsamında kripto para borsa platformlarına ve cüzdan sağlayıcılarına yönelik yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar