X


Cardano Akıllı Sözleşmeleriyle Finansal Kuruluşlar Arasında Yaygınlaşabilir

IOHK Cardano Blockchain'i için akıllı sözleşme oluşturma aracı geliştirdi.
13:00
13 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Lider Blockchain araştırma ve geliştirme firmalarından IOHK Cardano Blockchain’inde akıllı sözleşmelerin yazılması için 2 yeni araç geliştirdiklerini duyurdu.

Uygulamalara Plutus ve Marlowe adı verildi ve uygulamalar ilk defa Edinburgh İskoçya’da yapılan bir konferansta denendi. Bu araçlar sayesinde startup’lar , finansal hizmet sağlayıcıları ve finansal teknoloji firmaları Cardano Blockchain’i üzerinde çalışabilen akıllı sözleşmeleri hazırlayabilecekler.

Plutus genel kullanım için programlama dili ve araçları sağlıyor. IOHK bilim insanları ve mühendisler Haskell dili disiplini ve ADA ağını bir şekilde harmanlandı ve sağlam akıllı sözleşmeler için zemin oluşturdu. IOHK kullanımı kolaylaştıracak ve gelişimlerin önünü açacak Plutus ortamını yaratmaya çalışıyor.

Cardano kurucularından Charles Hoskinson verdiği demeçte Marlowe uygulamasının küresel fon aktarımları için kullanılabileceğini ifade etti. Ayrıca Marlowe’un saydamlığı artırmak için kullanılabileceğini açıkladı:

Örneğin emanet sistemi şöyle çalışıyor; 1. taraf sözleşmeye para yatırır. Sözleşmede bulunan para üç tarafın en az ikisinin onayıyla 2. tarafa aktarılabilir. Buradaki 3. taraf aslında tarafsızdır, 1. tarafın malı aldığını onaylar ve parayı 2. tarafa aktarır. 1. ve 2. tarafın dürüst olduğu her durumda alışveriş sağlıklı gerçekleşmiş olur, hatta 1. ve 2. onay verirlerse 3. tarafa gerek dahi kalmaz. Eğer anlaşmazlık olursa 3. taraf paranın 2. tarafa geçip geçmeyeceğine kadar verir. Anlaşmalara şartlar eklenebilir misal, malın 2 gün içerisinde teslim edilmesi gibi.

Programlama bilmeyenler için Marlowe örnektekine benzer kodları hızlı bir şekilde oluşturmaya fırsat tanıyor. Finans sektöründe çalışan profesyonellere oldukça kolaylık sağlayabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER