X


“SEC Bitcoin’e Çifte Standart Uyguluyor”

Gurbacs SEC'in Bitcoin'e çifte standart uyguladığını ifade etti.
22:01
11 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

VanEck dijital değerler yöneticisi Gabor Gurbacs ABD Menkul Kıymetler ve Piyasalar Komisyonu SEC’in Bitcoin ETF’leri hakkında duruşunun “sinir bozucu” olduğunu ifade etti.

Bir podcast’e konuşan Gurbacs VanEck’in ETF başvurusu süresince geçtiği yolları anlattı. Bitcoin ürünü yaratmaya çalışan VanEck ve piyasa manipülasyonları hakkında görüşlerini bildirdi.

VanEck SolidX adındaki Bitcoin borsasında Bitcoin ETF ürününü kabul ettirmeye çalışıyor ve SEC şubat ayının sonlarında son kararını verecek. Daha önceden SEC birkaç kere karar gününü ertelemişti. Gurbacs VanEck’in her zaman önde gelen bir firma olduğunu belirtti. Bir aile şirketi olan VanEck 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD vatandaşlarının toparlanması için ortak fon oluşturan ilk firmalardan biriymiş. Gurbacs emtia olarak altını ele alan ve bu konuda önder olmayı başarabilen VanEck’in ETF alanındaki başarısının saydam veri sağlamasından anlaşılabileceğini ifade etti.

Doğası itibariyle neşeli olan Gurbacs bu sefer sıkıntılı konuştu ve yıllardır SEC’i ETF ürününü kabul ettirmeye çalıştıklarını açıkladı. Gurbacs’ın görüşüne göre Bitcoin’e çifte standart uygulanıyor ve söz konusu Bitcoin olduğu için onaylanmasına karşı çıkılıyor. Diğer değer sınıfları için söz konusu olmayan şeyler öne sürülüyor. Gurbacs düzenleyicilerin ortaya koyduğu şartların emtia pazarında hiçbir değerin karşılaşmadığı şekilde olduğunu iddia etti. Altın, gümüş ve bakır gibi emtiaların halka açık belgelerinde yüksek gerekliliklerin olmadığını belirtti.

SEC’in endişelerinden biri Bitcoin piyasasının bir kısmının yabancı borsalarda işlem görmesiymiş, bu yüzden SEC dışarıdan yapılabilecek manipülasyonlara yaptırım uygulayamamaktan çekiniyor. Ancak bu özellik sadece Bitcoin’e özgü olmadığı için durumun daha da kötüleşebileceği öngörülüyor. Gurbacs diğer emtia piyasaları hakkında şunları söyledi:

Emtiaların büyük kısmı dünyada görünmez durumda… Trilyonlarca dolar değerinde emtia türevleri tezgah üstü piyasalarda alınıp satılıyor. Büyük şirketler de bu işin içinde ve görünmüyorlar. Bu manipülasyon mudur? Bütün petrol piyasasını ya da emtia piyasasını deniz aşırı gerçekleştiği için durdurmamız lazım. Bu yüzden Bitcoin’i bu şekilde dışlamak mantıklı değil.

Gurbacs halen ETF onayına dair umutlarını koruduğuna VanEck ile diğer reddedilen ETF’ler arasındaki farklardan bahsederek değindi. VanEck ETF’lerinin fiziksel olarak desteklendiğini ve her zaman denetime açık olduğunu belirtti. Aynı zamanda düzenlenmiş bir tezgah üstü işlemleri ve kurumları hedef alan 25 Bitcoin’lik paketlerden oluşacağını açıkladı. VanEck ekibi bu sefer de red cevabı alırlarsa yeniden başvuracak ve onay alana kadar bu işin peşini bırakmayacak.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar