X


Bitcoin İçin Yeni Kullanım Alanı: Menkul Kıymetler

İsviçreli şirket kullanıcılarına Bitcoin ile hisse senedi satın alma fırsatı sunuyor.
19:00
11 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

WCX adında bir borsa kullanıcılarına küresel finans pazarına Bitcoin ile girme fırsatı sunuyor. 100’den fazla piyasaya yatırım yapılabilen platform bütün ödemeleri BTC ile yapıyor.

Bitcoin 10 senedir varlığını sürdürüyor ve fiyatı 10 katına kadar çıkmış durumda. Ancak halen gerçek bir kullanım alanı bulunmadığı için birçok insan için para birimi sayılması konusunda endişeler bulunuyor.

Endişe edenlerden biri de Amatsu Soyonobu’ydu. Apple’da yazılım yöneticisi olarak çalıştıktan sonra işinden ayrıldı ve 2017’de Bitcoin için farklı kullanım alanları aramaya başladı. İş arkadaşı Tagawa Hayashida ile birlikte WCX’i kurdular. Soyonobu WCX’in itibari para birimlerinin yerine Bitcoin ile menkul değerlerin alınabildiği bir broker olarak düşünülebileceğini ifade etti. WCX’de Euro, Dolar, Tesla hisse senedi, altın gibi bazı metaller bulunuyor.

WCX ekim ayında başlatıldı ve 189 ülkeden 125 binin üzerinde kullanıcıya ulaştı. Borsanın kavramsal işlem hacmi 1 milyar doları geçti. Soyonobu kullanıcıların BTC kullanarak kolayca işlem yapabilmeyi sevdiklerini belirtti. Ayrıca banka aracılığıyla ödeme sağlayıcılarını kullanmak yerine BTC’nin kullanılmasının maliyetleri azalttığını söyledi. Bitcoin’in neredeyse anında yatırma ve çekme işlemlerine imkan sağladığını sözlerine ekledi.

Diğer yandan kripto para kullanmanın zorlukları da bulunuyor. Kripto para alanında çok fazla hack vakası yaşanıyor. Soyonobu güvenlik sistemleri hakkında şunları söyledi:

Güvenlik bizim en çok önem verdiğimiz konu. Test edilmiş ve güvenli cüzdan yapılarını kullanıyoruz. Hem sıcak hem de soğuk cüzdanlarımız bulunuyor. Kullanıcı fonlarının %98’ini soğuk cüzdanlarda tutuyoruz. Böylece fonlar saldırganların ulaşabileceği alanın çok dışında tutuluyor.

Bir İsviçre şirketi olan WCX müşteri tanı (KYC) kurallarına uymak zorunda. Müşterilerinden bilgi topluyor ve müşterilerin yatırma işlemi yapmadan önce kimliklerini onaylıyor. Ek olarak şirket en üst seviye izleme yöntemlerini kullanarak şüpheli işlemleri önlemeye çalışıyor.

Kaynak: Coinspeaker

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar