reklamı kapat

Cebelitarık, Dünyanın İlk ICO Yönetmeliğini Sunmaya Hazırlanıyor

12 Şubat 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

9 Şubat’ta Reuters, Cebelitarık hükümetinin ICO’lar ile ilgili yasa taslağı hazırlığı içerisinde olduğunu duyurdu.

Cebelitarık hükümeti ve Mali Hizmetler Komisyonu (GFCS), önümüzdeki haftalarda İngiltere’nin denizaşırı topraklardaki ilk ICO düzenlemesinin yapılacağını açıkladı.

Yetkililere göre Cebelitarık topraklarında yapılacak bu düzenleme, yalnızca ICO’lara özel olarak yapılan ilk düzenleme olacak. Yasa, dijital tokenlerin tanıtılması, satılması ve dağıtımını düzenleyecek.

Ayrıca hükumetin ve GFSC’nin beraber Reuters’a yaptıkları açıklamaya göre, düzenlemeler, ICO’lara bir takım açıklama kuralları da getirecek. ICO projeleri, “token’ları satın alan herkese yeterli, doğru ve dengeli bilgi” açıklamalarını yapmakla yükümlü olacak.

Reuters’a göre, 2016’da 100 milyon dolara ulaşan ICO bağışlarına karşın, 2017’de güvence altına alınan bağış miktarı 3.7 milyar doları aştı. Cebelitarık hükümetini harekete geçiren ise ICO piyasasının bu hızlı büyümesi oldu.

Cebelitarık hükümetinin attığı bu düzenleyici adımdan önce, Eylül 2017’de hükümet ICO bağışçılarını bu kampanyaların son derece riskli ve spekülatif olduğu konusunda uyarmıştı. Ancak yetkililer ve Mali Hizmetler Komisyonu, artan taleple beraber düzenleyici ve sıcak adımlar atma fikrinin daha akıllıca olacağını düşünmüş gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.