X


Cathie Wood’dan Türkiye ve Bitcoin (BTC) Açıklaması!

Kurumsal ölçekte en büyük kripto para yatırımcılarından olan Ark Invest'in CEO'su Türkiye ve Bitcoin hakkında konuştu.
12:58
16 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

16 Ocak’ta, Küresel Varlık Yönetimi Forumu 2022 düzenlendi. Ark Invest’in kurucusu, CEO’su ve baş yatırım görevlisi Cathie Wood bu etkinliğe konuşmacı olarak katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye, kripto paralar ve Bitcoin hakkındaki görüşlerini açıklayan Wood neler söyledi?

Bitcoin Yasağı ve Türkiye

Wood, Bitcoin’in kurallara dayanan ilk küresel özel kripto para birimi sistemi olduğunu söyledi. Çin’de tüm kripto para madencileri işi bırakmak zorunda kaldı. Hükümetler bunu teşvik etmiyor ve dünyanın diğer bölgelerinde bazı ülkeler Bitcoin’i hoş karşılamıyor.

Cathie Wood şunları söyledi:

“Gelişmekte olan piyasaların kutuplaşmış bir tavır alacağını düşünüyoruz. Ya yasaklayacaklar ya da kripto paraları kucaklayacaklar. El Salvador kripto para ekosisteminin geleceğini görüyor ve Hoşgeldiniz diyor. Ancak Türkiye‘de bir tür karaborsa varlığı var, hükümet şu anda para krizi nedeniyle mücadele ediyor. Sonunda Bitcoin’i yasaklamaları muhtemel görünüyor.

Ark Invest CEO’su kripto paraların ülkemizde yasaklanacağını düşünüyor. Hali hazırda kripto para borsalarının kullanımı serbest ancak günlük alışverişte ödemeleri kriptolar aracılığıyla yapamıyoruz.

Salgın Sonrası Kripto Paralar

Salgın sonrası küresel ekonomiye yansıyan bir trend olan 2022’de ekonominin V şeklinde bir toparlanma göreceğine de değindi.

“Dünya şu anda ticaret ve risk içinde ya da dünya Büyük Durgunluk riskini bir kenara atıyor ve bir durgunluğa girip girmeyeceğini bilmiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde mal tüketiminin toplam tüketimin üçte birini oluşturduğunu görüyoruz, ancak salgın sırasındaki böyle bir kriz durumu nedeniyle tüketebileceğimiz tek şey mal. Nihai sonuç ise emtia tüketimi, özellikle de bu dayanıklı mal ve sarf malzemelerinin tüketimi açısından, salgın öncesi seviyenin çok üzerinde, yani %10-12 daha yüksek. Distribütörlerin mal tüketici talebine yönelik tüketici talebine yanıt veremediğini gördüğümüz için tekrar siparişleri, bazen geçen yıl üç katına çıkan siparişleri görüyoruz”.

Wood, Bitcoin’in deflasyonist ortamda daha da değerleneceğini daha önce birçok kez söylemişti. FED’in bu yıl asgari 2 faiz artışı yapması bekleniyor. Hisse ve kripto para piyasalarının bu senaryoda negatif etkilenmesi gerekirken Wood tam tersini savunuyor. Tek gerçek şu ki, kripto para piyasaları ve özellikle Bitcoin bu yıl büyük bir sınav verecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar