X


Cardano (ADA), İlk 100 Kripto Varlık Arasında En İyi Performansı Gösteren Altcoin Oldu

Lark Davis, son 24 saat içerisinde Cardano'nun Bitcoin'den sonra en büyük işlem hacmine sahip olduğunu bildirdi.
14:50
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Popüler kripto para birimi Cardano, son bir haftada kaydettiği performans ile dikkatleri üzerine çekti. Bunu sosyal medyaya taşıyan analist Lark Davis, önemli bir isimden cevap aldı. Cardano kurucusu Charles Hoskinson, kripto analisti Lark Davis ile Twitter üzerinden kontak kurdu. Lark Davis, Cardano’nun işlem hacmine atıfta bulunurken Hoskinson’ın yanıtı dikkat çekti.

Cardano’dan Dikkat Çekici Performans

Önde gelen kripto analistlerinden Lark Davis, son 24 saat içerisinde Cardano’nun Bitcoin‘den sonra en büyük işlem hacmine sahip olduğunu bildirdi. Messari verilerine göre Cardano, son 24 saatteki işlem hacmi 7.02 milyar dolar ile Ethereum’un önüne geçti. Charles Hoskinson bu veriyi paylaşan Lark Davis’e şu cevabı verdi: “Daha yeni başlıyoruz. Henüz Ocak ayındayız Lark.”

Santiment verilerine göre Cardano, yeni haftaya başlarken oluml sinyaller gösteren büyük kripto varlıklarından biri oldu. ADA, son 24 saat içerisinde ilk 100 varlık içerisinde çift haneli yüzdeler ile kazanç sağlayan tek kripto para birimi olmayı başardı. Coingecko’ya göre ise Cardano son bir haftada %30’un üzerinde artış kaydetti. ADA, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.50 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor.

Cardano, 2022 için ölçeklendirme planlarını açıkladı. Medyaya yansıyan bilgilerde Cardano’nun 2022 adına ölçeklendirme planlarının ayrıntıları aktarıldı. Bir IOHK blog gönderisine göre Cardano’nun 2022’de bu çözüme ulaşması için izlemeyi planladığı yol şunları içeriyor: Blok boyutu artışı, ardışık düzen, girdi onaylarıcıları, plutus için Bellek/CPU parametrelerinde iyileştirme, düğüm geliştirmeler, disk üzerinde depolama, yan zincirler, katman 2 hydra ölçekleme çözümü, Mithril çözümü.

Cardano İyileştirmeleri Sürüyor

Cardano blok zincirinde blok boyutu yakın zamanda 8 KB’den 72 KB’ye çıkarıldı. Devam eden sistem izleme ve genel ağ sağlığına dayalı olarak IOHK’ye göre zaman içerisinde daha fazla iyileştirme uygulanacak. Girdi onaylayıcıları ayrıca blok yayılma sürelerini ve verimi artırırken daha büyük işlem oranlarına imkan tanıyacak.

dcSpark’ın Milkomed’sı ve IOG’nin Mamba’sı Cardano ağında piyasaya sürülecek iki EVM yan zinciridir. Bellek/CPU parametreleri açısında IOHK; UTXO yönetimi, pay dağıtımı, canlı pay dağıtımı, havuzlar ve karma gösterimde bellek iyileştirmeleri hedefliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar