X


Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Birimi: BTC, NEAR, ATOM, FTM, FTT

Kripto para piyasası daha fazla artış için mücadele ediyor. İşte bu hafta takip edilmesi gereken 5 kripto para birimi.
12:00
17 Ocak 2022
Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Birimi: BTC, NEAR, ATOM, FTM, FTT
Okuma Süresi: 4 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), düşüşünü durdurdu ve altcoin‘lerle birlikte daha fazla kazanç için mücadele etmeye devam ediyor. Peki Bitcoin toparlanmaya devam edebilir ve altcoin’leri daha yüksek seviyelere çekebilir mi? İşte bu hafta takip edilmesi gereken en iyi 5 kripto para birimi.

Bitcoin (BTC)

Boğalar, son birkaç gündür Bitcoin‘i 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (44.415 dolar) üzerine çıkarmak için mücadele ediyor. Ancak alıcılar, fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerinde tutmaya çalışır ve başarılı olursa bu durum trendde olası bir değişikliği işaret edecektir. BTC/USDT paritesi daha sonra ayıların tekrar sert bir direnç oluşturabileceği 50 günlük basit hareketli ortalamaya (47.987 dolar) kadar yükselebilir.

Bununla birlikte bu direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için 52.088 dolara doğru bir rallinin yolunu açabilir.

Ancak bu varsayımın aksine bir durum gerçekleşir ve fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkamazsa, bu hissiyatın negatif kalacağını ve trader’ların rallilerde satış yaptığına işaret edecek. Ayılar daha sonra fiyatı kritik desteğin altına 39.600 dolardan düşürmeye çalışacak. Bu bölgede ayıların başarılı olması durumunda ise parite düşüş trendini daha fazla uzatabilir.

Near Protocol (NEAR)

NEAR Protocol yerel varlığı NEAR tokeni bir süredir güçlü bir yükseliş trendinde işlem görüyor. Fiyat, 11 Ocak’ta bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 17.95 doların üzerine çıkarak yukarı hareketin yeniden başladığının sinyalini verdi. Ayılar 12 Ocak’ta fiyatı 17.95 doların altına çekti ancak boğalar bu düşüşü satın aldı.

Öte yandan şu anda her iki hareketli ortalama da yükseliyor ve RSI pozitif bölgede hareket ediyor. Dolayısıyla bu da en az direnç yolunun yukarı yönlü olduğunu gösteriyor. Boğalar, fiyatın 17.95 dolardaki kırılma seviyesinin altına düşmesine izin vermezse, NEAR/USDT paritesi 25.44 dolar seviyelerine kadar yeni bir artış başlatabilir.

Ancak, ayılar fiyatı 17,95 doların altına çekerse, parite 20 günlük EMA’ya (16,42 dolar) düşebilir. Bu seviyeden bir sıçrama, yükseliş trendini sabit tutabilir, ancak bunun altında bir kırılma ve kapanış, yatırımcıların satış için acele ettiğine işaret olabilir ve bununla birlikte fiyat 13 dolara kadar gerileyebilir.

Boğalar fiyatı 20.59 doların üzerine çıkarırsa, yükseliş trendi başlayabilir. Parite daha sonra 22 dolara ve daha sonra 25 dolara kadar devam edebilir.

Cosmos (ATOM)

Öte yandan popüler altcoin Cosmos‘a (ATOM) bakıldığında, ATOM genel direncin üzerinde bir ters baş ve omuz modeli oluşturmaya çalışıyor.

Yükselen hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki RSI, en az direnç yolunun yukarı doğru olduğunu gösterirken 44.80 doların üzerinde bir kapanış, ilk olarak 50 dolarlık psikolojik seviyeye ve ardından 69.42 seviyesine doğru bir ralli için kapıları açabilir.

Alternatif olarak, fiyat genel dirençten düşerse, ATOM/USDT paritesi 20 günlük EMA’ya (36 dolar) düşebilir. Bu, boğaların savunması için kilit bir seviyedir. Fiyat bu seviyeden geri dönerse, boğalar fiyatı yeniden genel direncin üzerine çıkarmaya ve yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak.

20 günlük EMA’nın altında bir kırılma ve kapanış, yukarı hareketin gücünü kaybedebileceğinin ilk işareti olacak. Parite daha sonra 32.90 dolara düşebilir.

Fantom (FTM)

Piyasa değeri bakımından en büyük 26. kripto para birimi olan Fantom (FTM) da bir süredir güçlü bir yükseliş trendinde hareket ediyor. Öyle ki son birkaç gündeki fiyat hareketi, 3,17 doların üzerinde kapanacak bir ters (IH&S) modeli oluşturdu.

Ayılar ralliyi 3.48 dolarda durdurmaya çalışabilir, ancak boğalar fiyatı bu seviyenin üzerine çıkarmayı başarabilirse, yükseliş trendinin bir sonraki ayağı başlayabilir. Fantom’un artışa geçmesiyle birlikte fiyat önce 4 dolara ulaşabilir ve ardından 5,11 dolardan artışına devam edebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat genel dirençten düşerse, ayılar FTM/USDT paritesini 20 günlük EMA’ya (2.62 dolar) çekmeye çalışacak. Fiyat bu seviyeden yükselirse, duyarlılığın olumlu olduğunu ve trader’ların dipten alım yaptığı kabul edilebilir. Bununla birlikte, bu desteğin altında bir kırılma ve kapanış, 50 günlük SMA’da (2,07 dolar) daha derin bir düzeltmenin başladığının sinyalini verebilir.

FTX Token (FTT)

Son olarak FTX Token (FTT), son birkaç haftadır güçlü bir düzeltme aşamasındaydı. Boğalar, 14 Ocak’ta fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine iterek trendde olası bir değişikliğin sinyalini verdi.

Hareketli ortalamalar bir yükseliş geçişinin eşiğinde ve RSI, pozitif bir ayrışma oluşturduktan sonra 64’ün üzerine çıktı. Bu, boğaların geri dönmeye çalıştığını gösteriyor. Fiyat düşüş trendi çizgisinin üzerinde kalırsa, FTT/USDT paritesi 53.50 dolara kadar yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat mevcut seviyeden düşerse ve hareketli ortalamaların altına düşerse, kırılmanın bir boğa tuzağı olduğunu düşündürür. Dolayısıyla bu da fiyatı 33.76 dolar seviyelerine kadar çekebilir. Öte yandan bu desteğin altında bir kırılma ve kapanış, 24 dolara olası bir düşüş için kapıları açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar