X


Büyük Hisse Senetleri Düşüşte, Yalnızca Kripto Paralar Değer Kaybetmiyor

Küresel finansal sistemde işlem gören FAANG hisseleri önemli ölçüde değer kaybetti.
10:00
21 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para piyasasında yaşanan son düşüş trendi yaklaşık bir haftadır gündemi meşgul ediyor. Piyasanın öncüsü Bitcoin bu düşüşlerin etkisiyle son on dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Ancak görünüşe bakılırsa geleneksel finansal sistemdeki hisse senetleri de bir tür düşüş yaşıyor.

Dünyanın ileri gelen borsa platformları Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq son zamanlarda zor günler yaşıyor. Borsalardaki düşüş 20 Kasım Salı günü de devam etti. Yaklaşan Black Friday öncesi bilindik geleneksel hisse senetleri sene boyunca kazandıklarını kaybetti.

Geleneksel piyasalardaki bu düşüş teknoloji sektöründeki en popüler beş hisse senedinde (FAANG) oldukça tesirli bir şekilde hissedildi. Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Google kelimelerinin baş harflerinden türetilen FAANG bu hisse senetlerini temsil ediyor. FAANG son 52 haftanın en yüksek seviyesinden yaklaşık %20 oranında değer kaybetmiş durumda. Başka bir deyişle FAANG hisseleri toplamda 1 trilyon dolara yakın değer kaybetti.

Piyasalardaki bu düşüşten çip üreticileri Nvidia ve AMD de nasibini aldı. Kripto para madenciliğinden de önemli ölçüde gelir elde eden bu şirketler kriptolardaki düşüşlerden de ayrıca etkilendi. Bu iki şirket kripto para madencilerinin taleplerinin azaldığını ifade ediyor. Bilindiği üzere bu şirketler madenciliğinde ASIC kullanılamayan Monero (XMR) gibi kripto paralar için GPU çipleri üretiyor.

Uzmanlara göre teknoloji sektöründeki kısa vadede kaydedilen bu gerileme küresel ekonomiyi oldukça önemli boyutlarda etkileyebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar