reklamı kapat

Bulgaristan Bitcoin Zengini Oldu

11:17
11 Aralık 2017
  • İlayda Pekerİlayda Peker
Bulgaristan’ın Mayıs ayında yaptığı operasyonla ele geçirdiği Bitcoinler, ülkeyi zengin etti.

Bulgaristan güvenlik güçleri Mayıs ayında organize bir suç örgütüne karşı harekete geçti. Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre örgüt, ülkeye gıda ithalatı yaparken vergi ödememek için Bulgaristan gümrüklerindeki bilgisayarlara girdi. Bu işlem bazı devlet görevlilerine verilen rüşvetlerle yapıldı. Gümrük görevlileri kendilerine verilen virüs programlarını bilgisayarlara yükleyerek örgütün gümrük ücretlerini ödememesini sağladı.

Bulgaristan’la beraber Yunanistan, Sırbistan, Romanya ve Makedonya’da da bağlantıları olduğu açıklanan örgüte düzenlenen operasyonla güvenlik güçleri iletişim araçları, banka dökümanları, tabletler ve bilgisayarlara el koydu.

Polisin ele geçirdikleri arasında 213.519 Bitcoin de vardı. Ele geçirdikleri dönemde Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 2350 dolardı. Ancak operasyonun üstünden geçen zamanda büyük bir yükseliş elde eden Bitcoin, ülkeyi zengin etti. Şuanki değeriyle Bulgar hükümetinin elindeki Bitcoinler, ülkenin dış borçlarının yaklaşık %18’ini ödeyebilir.

Yetkililer şebekenin Bitcoin’i tercih etmesi hakkında şöyle konuştu;

Bitcoin işlemlerinin takip edilmesi oldukça zor. Bu yüzden örgüt tarafından para biriktirme ve saklama aracı olarak kullanılmış olabileceğini düşünüyoruz

Soruşturmaların devam etmesini sebep olarak gösteren Bulgar hükümeti, ele geçirdikleri Bitcoin’lerle ilgili planlarını henüz açıklamadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER